12 Adımda Videolarınız Mükemmel Olsun !

 12 Adımda Videolarınız Mükemmel Olsun !
Okunuyor 12 Adımda Videolarınız Mükemmel Olsun !

Video çekiminiz tamamlandı. Video dosyalarınız elinizde, sırada ne var? Çekimler nasıl mükemmel videolara dönüşür? YouTube Video düzenleme ile her şey parmağınızın ucunda. Sandalyenizi çekin, bilgisayarınızı açın ve fikirlerinizi gerçekleştirmek için göstereceğimiz önemli adımları uygulayın. Bilmeniz gereken 12 temel adım var. Bu makaleyi okuduktan sonra alıştırma yaptıkça düzenleme stilinizi geliştireceğinizi unutmayın. Verdiğimiz basit ipuçları başlarken size yardımcı olabilir. Düzenlemenin ilginç yanı, kurgudan çok daha önce başlamasıdır. Düzenleme, çekim anında başlar.

[ara_cizgi]

1.Adım

Birden fazla çekim yapmanız sizin için iyi olabilir. Böylece birden fazla seçeneğiniz olur. Ayrıca izleyicilerin görmesini istediğiniz tüm geniş açı ve yakın çekimleri aldığınızdan emin olun.

[ara_cizgi]

2. Adım:

Çekimi tamamladıktan sonra, kayıtlarınızı hemen aktarın ve yedekleyin. Bellek kartlarını arabada veya havaalanında unutma hikayelerini çok duydum ve bazı anları tekrar çekmek mümkün olmuyor. Kayıtlarınızı güvenli bir yere hemen kopyalayın.

[ara_cizgi]

3. Adım:

Düzenleme yaptığınız alanınız, düzenleme yaptığınız yer çok önemlidir. Sessiz bir yere gidin ve videoya odaklanın, ortamı ayarlamak için biraz müzik bile açabilirsiniz.

[ara_cizgi]

4. Adım:

Kayıtlarınızı aktarın ve klasörlere ayırın tıpkı bilgisayardaki dosyaları düzenler gibi. Organize ederken ne kadar özen gösterirseniz sizin için o kadar iyidir. Bir dosya ararken bu size çok zaman kazandırır.

[ara_cizgi]

5. Adım:

Her bir çekimi izlemek için zaman ayırın. Böylece tüm kayıtlarınız hakkında fikir edinirsiniz.

[ara_cizgi]

6. Adım:

Nihayet. En iyi çekimleri işaretleyin ve kullandığınız video edit programın da zaman çizginizde sıralayın. Buna “kaba kurgu” denir. Tüm içeriğinizin tek bir yerde bulunması ve olay örgüsünü takip etmesi anlamına gelir.

[ara_cizgi]

7. Adım:

Artık detaylı montaj yapabilir, videoların başlarını, sonlarını kesebilir ve hikayenizi oluşturabilirsiniz. “Umm” ve “aa” seslerini, duraklamaları ve sıkıcı kısımları silmeye çalışın. Hedefimiz, videonun hızlı ve etkili bir akıcılık kazanmasıdır. “Jump cutting” özelliğiyle zamandan tasarruf edebilir, daha hızlı ve etkili ilerleyebilirsiniz. İşte size bir örnek:

[alinti p=”Zaman geçişi hissi oluşturan çözülme veya soldurma gibi geçişleri kullanabilirsiniz. Silme geçişi de eğlencelidir, birçok farklı stilde kullanılabilir. Bazı programlarda otomatik geçişler ve istediğiniz şekilde ayarlayabileceğiniz seçenekler bulunur. “]

[ara_cizgi]

8. Adım:

video düzenleme

Durdurun ve tekrar izleyin. Video akışınızı tekrar tekrar izleyin. Ne kadar çok izlerseniz video akışınızın yavaşladığı, silmeniz veya detaylı açıklamanız gereken yerleri daha iyi anlarsınız.

[ara_cizgi]

9. Adım:

Detay çekim, başlık veya açıklayıcı metinler ekleyebilirsiniz. Detay çekimler hikayeyi güçlendiren ek çekim veya görsellerdir. Ana çekiminizin arasında yer alır, olayı anlatmanız ve göstermeniz için kullanılır. Başlık, videonuzun başında yer alır. Tıpkı bir hikaye başlığı gibi izleyicilerinizin fikir edinmesini sağlar. Açıklayıcı metinlerle dikkat çekmek istediğiniz önemli noktaları vurgulayabilirsiniz.Başlıklarınızı kaydın üzerinde farklı katmanlarda ekleyerek kolayca görebilir ve değişiklik yapabilirsiniz. Video düzenlemeleriniz geliştikçe diğer videolarınızın öne çıkmasını veya insanların kanalınıza abone olmasını sağlayacak ekran öğeleri için vakit ayırmayı unutmayın.

[ara_cizgi]

10. Adım:

Bu adım tamamen sesle ilgili.İzleyiciler için aydınlatma çok önemli değildir ama bir videonun sesini duyamamak hiç hoşlarına gitmez. Bu yüzden sesi iyi bir şekilde kaydedin. Müzik de çok önemlidir, içeriğinizin havasını belirler. YouTube Ses Kitaplığı, mükemmel müzikler
bulabileceğiniz en iyi yerlerden biridir. Buradaki her parça ücretsizdir ve sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

[ara_cizgi]

11. Adım:

Video sesini düzenleme konusunda özenle çalışmalısınız. Biraz korkunç gelebilir ama kendi sesinizi daima duyabilecek şekilde göz kararı ayar yapabilirsiniz. Müziğin sesini kısın, böylece konuşmanızı destekler ama gölgelemez. Kimse konuşmadığında müziği yükselterek duygu ve heyecanı artırabilirsiniz. Gözlerinizi kapatın ve videonun tüm sesini dinleyin zor duyulan veya çok yüksek bir ses olup
olmadığına bakın ve güzel duyulana kadar ayarlamaya devam edin.

[tavsiye_yazi baslik=”3 Yöntem İle Videolarınız Daha Çok İzlensin !” link=”https://technomin.com/3-yontem-ile-videolariniz-daha-cok-izlensin/”]

[ara_cizgi]

12. Adım:

Renk düzenlemeyle videonuzun tam istediğiniz gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Doygunluğu artırarak renkleri canlandırabilir veya kontrast ekleyerek siyah rengi güçlendirebilirsiniz. Her şey neredeyse tamam. Her şeyi birkaç defa daha tekrar izleyerek kurgu,
ses ve görüntülerin istediğiniz gibi olduğundan emin olun ve artık dışa aktarıma hazırsınız. Dışa aktarım ayarlarına ve düzenleme programınızın “YouTube’a dışa aktar” seçeneğinin olup olmadığına bakın. Videonuzu bilgisayarınıza aktarın, ardından YouTube’a yükleyin. “Liste dışı” olarak yüklemenizi öneririm. Böylece başlık, açıklama ve etiket eklemek için zamanınız olur. Hazır olduğunuzda herkese açık hale getirerek dünyaya gösterin. En sihirli kısmın düzenleme olduğunu unutmayın.

[ara_cizgi]

Yorum Yap