Barış Özcan Kimdir ? – Nasa’ya Davet Edilen Türk

 Barış Özcan Kimdir ? – Nasa’ya Davet Edilen Türk
Okunuyor Barış Özcan Kimdir ? – Nasa’ya Davet Edilen Türk

25-26 Nisanda fırlatılması planlanan Space X’in Falcon 9 roketinin fırlatılışına NASA’ya özel olarak davet edilen Barış Özcan, son dönemde sayısı artan uzay, roket ve teknoloji videoları ile NASA’nın dikkatini çeken Barış Özcan’ı canı gönülden takdir etmek isterim. NASA davet etmesine etti fakat, kimmiş bu Barış Özcan ?

Barış Özcan 23 Temmuz 1974 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Barış Özcan Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Hukuk Fakültesi’nden sonra hukuki bir meslek edinmeyen Barış Özcan, Adobe’da 6 sene boyunca Akdeniz Ülkeleri Satış Müdürlüğü yaptı. TRT, El-Cezire, CNN Türk gibi kanallarda yayınlanan belgeseller hazırladı.Bir dönem Apple, Adobe ve LinkedIn gibi uluslararası yazılım firmalarına sosyal medya hizmeti verdi. Özcan şu anda THY, LC Waikiki, Türk Telekom gibi firmalara video içeriği sağlayan  Kreatif Medya Ajansı’nın başkanlığını yapıyor. Çeşitli kurum ve kuruluşlarda yüzlerce konuşma yapan Özcan, profesyonel bir TEDx ve Keynote Speaker konuşmacısı. Kendisini ‘story-teller’ yani ‘hikaye anlatıcısı’ olarak tanımlıyor.


Aslında henüz Youtuber diye bir terim yokken videolar çeken Özcan, 2014’e kadar hiçbir videosunda kendini göstermedi. Videolarda Eşi Devlet Şah’ı görüp kendisinin sesini dinlemek mümkündü.13 Eylül 2014’te kendisiyle tanıştık ve bu tarihten sonra bazı  videolarda Eşi Devlet Şah’ın yanında oğulları Sufi’yi de görmeye başladık.2017’de Youtube’taki üyeliğinin 10’uncu yılını doldurdu. Sanat, tasarım ve teknoloji videoları hazırladığı kanalında yaklaşık bir buçuk milyon aboneye ulaşan kanalın videoları yaklaşık 88 milyon kez izlendi. Özcan Youtube’un dünya çapında seçtiği 12 değişim elçisinden biri oldu ve #CreatorsforChange adlı bu program için projeler üretmeye başladı.Hala kendi tarzında bilgilendirici, eğitici ve şaşırtıcı videolar çekmeye devam ediyor.

Yorum Yap