Bilgisayar Özellikleri Öğrenme

 Bilgisayar Özellikleri Öğrenme
Okunuyor Bilgisayar Özellikleri Öğrenme

Zaman ilerledikçe teknoloji de gelişiyor ve değişiyor. Gelişen teknoloji ile birlikte bilgisayar özellikleri de değişiyor. Bilgisayar almadan önce cihazın önemli parçalarını ve özelliklerini öğrenmek, kullanım işlevi açısından çok önem arz ediyor. Eğer kullanıcı bilgisayarın önemli unsurları ve özellikleri konusunda bilinçli olursa, bilgisayardan daha fazla verimli şekilde faydalanabilir. Bilgisayar özellikleri öğrenme bu açıdan oldukça önemlidir.

Bilgisayarın Özellikleri Ne İfade Ediyor?

Bilgisayarlar birçok farklı parçanın bir araya gelmesiyle oluşur. Her parça kendi içerisinde farklı performans ölçütlerine sahiptir. Bilgisayarların performanslarını belirleyen parçalar temel olarak CPU- işlemci, GPU- grafik işlemci (ekran kartı), RAM- bellek, depolama birimi (hard disk- HDD- SSD) ve güç kaynağı -PSU’dan oluşur. Bilgisayar özellikleri öğrenme işlemine buradan başlanabilir.

 • İşlemci- CPU: Bilgisayarınızdaki tüm temel hesaplamaları yapan parça anlamına gelir. Bilgisayarınızda internet tarayıcısı açmak, bir programı veya oyunu başlatmak, programlar ve oyunlar içinde işlem yapmak için CPU’ya ihtiyaç vardır.
 • Ekran Kartı- GPU: Bilgisayarın, ana işlemci gibi hesaplamalar yapan bir parçasıdır ancak yapılan hesaplamaların türü farklıdır
 • Bellek -RAM: Bilgisayarın, yapılan işlemleri hatırlamasını sağlayan bir parçasıdır.  İnternet tarayıcısı üzerinde sekmeler açmak ve sekmeler arasında geçiş yaptıktan sonra, ilk sekmeye geri dönmek için RAM kullanılır. Yani RAM ile geçici olarak kullanılacak bilgiler depolanır. RAM performansını MHz- megahertz ile ifade edilen RAM frekansı ve gecikme süresi belirliyor. RAM miktarı GB- gigabayt olarak ifade edilmekte.
 • Depolama Birimi: Bilgisayarlarda depolama birimi olarak klasik hard diskler (sabit disk/HDD) veya yeni nesil SSD’ler kullanılır. Bu birimler temel olarak bilgisayara indirilen dosyaların ve yüklenen programların saklanacağı birimlerdir.
 • Güç Kaynağı- PSU: Bilgisayara ihtiyaç duyduğu gücü sağlayan parçadır.

Bilgisayar Özellikleri Öğrenme

bilgisayar-ozellikleri-ogrenme

Bilgisayarın donanım özellikleri bilgisayarın performansı hakkında   bilgi verebilir. Bilgisayar özellikleri öğrenme amacıyla bir bilgisayar incelenmeye başlandığında, kullanıcının bilgisayarın donanım özelliklerine (RAM, İşlemci, Ekran Kartı, Ana kart vb.) bakabilmesi için birden çok yol bulunur. Bilgisayarın özelliklerini öğrenmek için aşağıda sıralanan yöntemler uygulanabilir.

Bilgisayar özellikleri öğrenme için en temel özelliklere ilk olarak masaüstünden ‘Bilgisayarım’ simgesine sağ tıkladığınızda açılan panelden ‘Özellikler’ sekmesine klikleyerek bakılır. Bu bölümde kullanıcıya, yüklü olan işletim sistemi türü, bilgisayarın işlemcisi, RAM’ı, sistem türü ve bilgisayar türü hakkında bilgi verilir.

-Bilgisayarın DOS ekranından yapılır. Bunun için Windows+R tuşuna basılır. Ortaya çıkan panele ‘cmd’ yazıp ENTER tuşuna basılır.  Açılan siyah ekrana ‘systeminfo’ yazıp ENTER tuşuna basılır. Ekrana bilgisayarın adı, bilgisayara yüklü olan işletim sistemi türü, işletim sisteminin yüklendiği tarih, bilgisayarın açılma zamanı, ana kart modeli, yüklü RAM miktarı gibi bilgiler gelir.

-Başlat> Çalıştır> gerekli alana msinfo32 yazarak, Enter tuşuna basıldığında sistem özelliklerine ulaşılabilir.

-Burada aynı şekilde Windows+R tuşuna basılır. Kullanıcının karşısına çıkan panele ‘dxdiag’ yazıp ENTER tuşuna basılır.  Açılan pencerede bilgisayara ait istenilen bilgilerin tamamına yakını yer alır.

-Son yöntemde ise bir program kullanılması gerekir. CPU-Z isimli program, bilgisayar hakkında aranan tüm bilgileri gösteren basit yapılı bir uygulamadır. Bilgisayar özellikleri öğrenme işlemi işte bu kadar basittir.

Windows İşletim Sisteminin Özelliklerini Öğrenme

Dünya genelinde en fazla kullanılan sistemlerden birisi olan Windows işletim sisteminin, kullanıldığı bilgisayarın teknik anlamdaki durumunu kontrol edebilmek için bilgisayar özelliklerine bakılması yeterli olmaktadır.  Aşağıdaki adımları takip ederek bilgisayar özellikleri öğrenme basit bir şekilde yapılır.

 • Windows-Başlat’ı açın.  Ekranın sol alt köşesindeki Windows logosuna tıklayın veya klavyede Win tuşuna basın.
 • Windows 8’de fareyi ekranın sağ üst köşesinde gezdirin ve büyüteç simgesine tıklayın.
 • Arama kısmına sistem bilgisi yazdıktan sonra bilgisayarda arama ile eşleşen dosyalar bulunabilir.
 • Sistem Bilgisi seçeneğine tıkla. Bu seçeneğin bilgisayar şeklinde bir simgesi vardır ve arama penceresinin üst kısmında bulunur. Seçeneğe tıklandığında sistem bilgisi penceresi açılır.
 • Sistem Özeti seçeneğine tıkla. Bu seçenek, Sistem Bilgisi penceresinin sol üst köşesindedir. Kullanıcı, pencerenin sağ kısmında bilgisayarın teknik özelliklerinin gösterildiğini görebilir.
 • Bilgisayarının kullandığı işlemciyi öğrenmek isteyen kullanıcı, “İşlemci” başlığının sağ tarafına bakarak işlemciyi öğrenebilir.
 • Sistem Türü seçeneğinin sağ kısmındaki sayı, sistemin kaç bit olduğunu gösterir: x64, 64 biti olduğunu gösterir, x86 ise sistemin 32 bit olduğunu gösterir.
 • Başlat’ı açın ve aygıt yöneticisi yazın.  Aygıt Yöneticisi programı, Başlat menüsünün üst kısmında görünür. Aygıt Yöneticisi seçeneğine tıklayın. Bir yazıcı ve kameranın yan yana göründüğü simgeye tıklandığında Aygıt Yöneticisi penceresi açılır. Buradan bilgisayarın ekran kartı kontrol edilebilir.
 • Ekran kartını ara. Ekran kartı ‘Görüntü bağdaştırıcıları’ bölümünün altında görünebilir. Ekran kartı sayısı ve isimleri öğrenildiğinde belirli programların kullanıcı bilgisayarında çalışıp çalışmayacağı anlaşılabilir.

Mac Bilgisayar Özelliklerini Öğrenme

Donanımı sık sık kontrol edilen ve akıllı telefonlar ile kolay bağlantı kurabilen Mac bilgisayar özelliklerini öğrenme için şu adımları takip etmek gerekir.

 • Ekranın sol üst köşesinde bulunan ve elma şeklinde olan Mac-1Apple menüsüne tıklayın.
 • Bu Mac Hakkında seçeneğine tıkla. Bu seçenek, açılır menünün üst kısımlarındadır. Tıklandığında Bu Mac Hakkında penceresi açılır, burada Mac’in işlemcisi, RAM ve grafik birimi hakkındaki bilgileri görüntülenebilir.
 • Bu Mac Hakkında penceresinin alt kısmında bulunan Sistem Raporu seçeneği tıklandığında Sistem Raporu penceresi açılır. Donanım seçeneğinin solundaki? simgesine tıklayın. Bu seçenek, Sistem Raporu seçeneğinin sol bölümündedir. Kontrol etmek istediğin donanım öğesini seç. ‘Donanım’ başlığı altında Mac donanım öğelerinin bir listesi görülür. Bu öğelere tıklandığında Sistem Raporu penceresinin sağ bölümünde teknik özelliklerini görüntülenebilir.
 • Ekran kartını kontrol etmek için ‘Grafikler/Ekranlar’ seçeneğine tıklayın.
 • Mac’inin RAM’ını incelemek için ‘Bellek’ seçeneğine tıklamak gerekir.
 • İşlemcinin özelliklerini görüntülemek için ‘Donanım’ başlığına tıklayın.

Çeşitli komutlar takip edilerek bilgisayar özellikleri öğrenme bu şekilde yapılır. Bilgisayarın parçaları ve özellikleri konusunda bilinçli olmak, bilgisayardan verim almak açısından son derece önemlidir.

 

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
2
 • nur yasak
  nur yasak
  ziyaretci
  1 sene önce

  bilgisayar özelliklerini öğrenme zor du ama şimdi kolay

  Cevapla
  0
 • Abdurrahim
  Abdurrahim
  ziyaretci
  1 sene önce

  Keşke herkes bilgisayar sahibi olsa bu zamanda daha güzel şeyler olacak ti

  Cevapla
  0