Blog Açarak Para Kazanmak

 Blog Açarak Para Kazanmak
Okunuyor Blog Açarak Para Kazanmak

Kim blog yazarak para kazanmak istemez ki? Günümüzde para kazanmak herkesin ihtiyacı. Tam zamanlı işimizin yanı sıra freelance olarak evimizden yapabileceğimiz bir iş olan blog yazarlığı, sadece bilgimizi ve deneyimlerimizi paylaşmanın keyfini vermiyor aynı zamanda sabır ve özveri ile çalışmanın neticesinde ciddi anlamda paralar da kazanmamızı sağlıyor.

Blog yazarlığında belli bir ücret yok. Yani ücret tabi ki var ancak herhangi bir üst limit ya da alt limit yok. Blog açarak para kazanmak, blogtan para kazanmak, blog yazarak ne kadar kazanıyor bu bloggerlar diye soruyorsan, blog nasıl kurulur, bloğa nasıl reklam alınır ve deneyimli bloggerların tavsiyeleri ile birlikte geniş bir cevap vereceğiz bu sorularınıza.

Blog Açın

 Blogger internette blog açmayı sağlayan ve güncel kayıtlı kullanıcı sayısı 2 milyonu aşmış olan bir internet sitesidir. Blooger sistemi sayesinde ücretsiz olarak bir blog açabilirsiniz. Blogger da blog açmak:

 • www.blogger.com adresine girin,
 • Blogger‘a üye olun ve oturum açın,
 • Sayfanın solunda yer alan aşağı oku tıklayın,
 • Yeni bloğu tıklayın,
 • Bloğunuz için yaratıcı ve paylaşacağınız yazıların konusuna uygun bir ad girin, yani bloğunuza vermek istediğiniz ismi girin.
 • İleriyi tıklayın,
 • Bir URL ya da blog adresinizi girin,
 • Kaydet’e tıklayın ve bloğunuzu oluşturun

 Konu Belirleyin

Unutmayın ki her telden yazılan blog siteleri ilgi çekmez. Bu nedenle bloğunuz için deneyimlerinizi, yazılarınızı ve paylaşımlarınızı yapacağınız konuları bir bütün olarak ele alın. Spesifik bir konuya eğilin. Örneğin bir site açtınız bu sitede hem yemek tarifi hem otomobil modifiyeleri, hem güzellik-bakım sırlarını anlatacağınız bir kitle yaratamazsınız. Üzerine tüm emekleriniz heba olur gider. Yani en iyi anladığınız konuyu seçin.

Bloğunuza Kimlik Kazandırın

Tabi ki görsel bir tasarımdan bahsediyoruz. Bloğunuzun kimliğini yansıtacak bir logo ya da ara yüz için profesyonel bir desteğin yanı sıra ücretsiz çevrim içi sitelerden de hızlıca edinebileceğiniz bir tasarımınız olsun. Bloğunuza özel ücretsiz bir logo tasarlatmak isterseniz Logaster sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yazmaya Başla

Bloğun ve tüm tasarımın hazır. Seo uyumlu makaleler yazarak sitene ekleme zamanı geldi. Her gün minimum 500-600 kelimelik SEO uyumlu makalelerini web sitesine yüklerseniz bloğun güncelliğini korur ve bloğun ziyaretçi trafiğini hızlandırabilirsiniz.

Para Kazanmaya Başlamak

 • Google Adsense: Blog yazarak para kazananların %80’i bu yöntemi kullanıyor. Google adsense üzerinden hesabınızı açıp almış olduğunuz kodu bloğunuza yerleştirin. Yerleştirdiğiniz bu kod ile birlikte sitenizde google tarafından verilen reklamlar dönmeye başlar. Site ziyaretçileriniz bu reklamlara tıkladıkça hesabınıza para yatmaya başlar.
 • Tanıtım Yazısı Yazarak Para Kazanmak: Bloğunuz belirli bir ziyaretçi sayısına ulaştığında,tarafınızca yazılacak ve firmaların tanıtıcı makalelerinin yer aldığı yazıların sitenizde yayınlanması için talep etmiş olduğunuz miktarları paylaşabilir ve kazanç elde edebilrsiniz. Bu tarz makale teklifleri verebileceğiniz r10 gibi birçok makale sitesi mevcut.
 • Content Marketing: İçerik pazarlaması yöntemiyle de kolayca para kazanabilirsiniz. Firmaların sizi müşterilerine ulaşmak için etkili ve popüler bir pazar olarak görmesi gerekir. Bir video, fotoğraf ya da tanıtım yazısı ile sitenize yüklü miktarlarda meblağ ödeyerek bir nevi sitenize reklam vermiş olurlar.
 • Link Satışı: Bloğunuzda yer alan bir bilgiyi kendi sitelerinde referans olarak göstermek isteyen diğer bloglara backlink (referans linki) satarak para kazanabilirsiniz.

Blog yazarlığı yaparak para kazanmak istiyorsanız sabırlı ve özverili olmalısınız. Bloğunuzun tanınır ve para kazanabilir bir hale gelmesi en erken 6 ayı bulabilir. Günde ortalama 500-1.000 kişinin ziyaret ettiği bir blog ayda 400 TL-600 TL arasında bir gelir elde ederken, günde 10.000 ile 100.000 kişinin ziyaret ettiği bir bloğun ortalama kazancı 50.000 TL’yi bulabiliyor.

Blog yazarlığına başlamadan önce yıllardır bu işi yapan ve bu iş ile sabit gelirleri oluşan deneyimli bloggerların tavsiyelerine göz atmakta fayda var;

 • Kendinize has bir anlatım tarzınız olsun, özgün olmak bu işin doğası.
 • Yazım ve imla kurallarını dikkate alalım.
 • Yazdığınız şeylerin birisi için muhakkak okumaya değer bilgiler içeriyor olması önemli.
 • Bilgiye ulaşma konusunda yetenekli ve azimli olmak gerekiyor.
 • Yazmayı seven ve gelişmeye açık bir karaktere sahip olmak gerekiyor.
 • Basit bir pazarlama mantığına ve stratejisine aşina olması gerekiyor.

Blog açarak para kazanmak, blogtan para kazanmak, blog yazarak ne kadar kazanıyor sorularınıza yanıt vermeye çalıştık. Unutmayın ki işin özü sabır, özveri ve özgünlük.

 

Yorum Yap