Click Bait Başlık Nedir ? Tık Tuzağı Nedir ?

 Click Bait Başlık Nedir ? Tık Tuzağı Nedir ?
Okunuyor Click Bait Başlık Nedir ? Tık Tuzağı Nedir ?

Click Bait Nedir?

Click bait kısaca kanunen yasak olmayan aldatıcı reklamdır. İlk olarak 19. YY’da iki Amerikan gazetesinin arasında yaşanan rekabet sırasında ortaya çıkmıştır. Bu rakip gazetelerden biri “Sarı Çocuk” adında bir mizah serisine başlamıştır. Sarı bir çocuk karikatürünü ön plana çıkartan gazete, içeriğiyle alakalı olmayan, görselliği yüksek mizah serisi sayesinde satışlarını arttırmıştır. Sonraları ise bu durum “sarı çocuk gazeteciliği” olarak anılmıştır.

Click bait günümüzde de birçok haber sitesi tarafından da kullanılmaktadır. Sansasyonel başlıkları ile okuyucunun ilgisini çekip içeriğe yönlendirmekte ve bu sayede sitelerine trafik sağlamaktadırlar. Click bait ile zaman içinde hepimiz karşılaşmışızdır.  Sosyal medyada ya da herhangi bir sitede dolaşırken “Ünlü mankenin yeni görüntüleri”, “Görenler gözlerine inanamıyor”, “Başkan istifa etti”, “Ünlü futbolcudan şok itiraflar” gibi birçok başlık ile karşılaşmış, tıkladığımızda ise alakasız içerikler gördüğümüz olmuştur. İşte buna click bait denir. Yani tıklama yemi.

[kucuk_oval_buton text=”Örnek” bg_color=”#dd3333″] “Kıvanç Tatlıtuğ ölüm döşeğinde” Bu başlığa tıklamayacak insan çok azdır. Gelin birde habere bakalım: [alinti p=” Kıvanç Tatlıtuğ oynayacak olduğu yeni dizide bir ailenin ölmek üzere olan çocuğunu canlandıracak.”]

Click Bait ile Hedeflenen Nedir?

Click bait ile hedeflenen yukarıda da bahsettiğim gibi trafik(ziyaretçi) sağlamaktır. Siteye gelen trafik sayesinde site aldığı reklamlardan daha fazla para kazanmaktadır. İyi bir kullanım ile google sıralamalarında üst sıralara çıkmasında da fayda sağlamaktadır. Ülkemizde ve dünyamızda yaygın olan bu sistemin bir diğer kullanıcıları ise Youtuberlardır. Paylaştığı videonun küçük resmine seksi bir kadın resmi ya da Amerikan başkanın resmi gibi dikkat çekecek bir görsel konulur. Fakat videoyu sonuna kadar dahi izlesek o görsel ile karşılaşmayız. Bu sadece resimde değil videonun başlığında da geçerlidir. “Timsah insanı yuttu” gibi bir başlık koyup içinden kertenkele belgeseli çıkabilir. Youtuberlar da bu trafik sayesinde videolarındaki reklamlar üzerinden gelir elde etmektedirler. Dünyada uzun bir süredir kullanılan bu “yasal” yöntem ilerleyen süreçlerde daha sık kendinden bahsettirecektir.

Click Bait Başlığın Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Click Bait başlık kullanmanın çok aşırıya kaçmadıktan sonra herhangi bir sakıncasının olduğu tespit edilmemiştir. Youtube yukarıda ki yazıda da belirttiğimiz gibi bu işlemi yasal olarak görüyor. Dikkat etmeniz gereken tek şey +18 Adult fotoğrafları sansürsüz bir şekilde asla koymayacağınızı unutmamanız. Ayrıca her videonuzda kullanmamanız da abonelerinizin sağlığı açısından önemlidir. Şahsen ben devamlı click bait başlıklar ve küçük resimler koyan bir kanalı takip edip, videolarını izlemem.

Yorum Yap