CPU – İşlemci Overclock Nasıl Yapılır?

 CPU – İşlemci Overclock Nasıl Yapılır?
Okunuyor CPU – İşlemci Overclock Nasıl Yapılır?
İşlemci Overclock Nasıl Yapılır?

Overclock işlemi, hız aşırtma olarak tanımlanan bir işlem olarak tanımlanıyor olmasıyla beraber standart hızdan daha yüksek hızda performans sergileme olanağını sunar. CPU yani bilgisayarların işlemcileri için overclock yönteminin aktif şekilde kullanılabilmesi mümkündür.

Overclock desteğine sahip olan işlemciler, performans yükseltmek isteyen herkes için kolaylıkla kullanılabilir durumda olur. BIOS üzerinden izlenebilecek adımlar sayesinde hızıca CPU overclock yapılabilmesi mümkündür.

CPU Overclock İşlemi Nasıl Yapılır?

İşlemci Overclock Nasıl Yapılır?

1-İlk olarak BIOS‘a giriş yapılır

2-İşlemci için yapılacak olan ayarlara  Advanced kısmı üzerinden ulaşılır

3-Açılan ekranda yer alan FPS değeri ya da işlemci çarpan değeri değiştirilir

Overclock işlemi bu adımların tamamlanmasının ardından gerçekleştirilebilir durumda olur. CPU hızının ani şekilde yükseltilmesi durumunda zararlı sonuçların oluşabilmesi söz konusu hale gelir. Overclock yapılırken artırımların 10-20 Mhz gibi frekanslarda gerçekleştirilmesi sağlıklı sonuçlar sunar.

Isı ve voltaj değerlerinin ne seviyede olduğuna göre CPU overclock işleminin tamamlanabilmesi mümkün durumda olur. İşlem öncesinde değer kontrollerinin gözden geçirilmesi yaşanabilecek olumsuz durumların önüne geçmede etkili olur. Aksi takdirde işlemci yanması gibi istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalabilmek kötü sonuçlara yol açar.

CPU overclock yapılırken dikkat edilmesi gereken belli başlı unsurlara dikkat edilmesi durumunda başarıyla performans yükseltebilmenin yapılması mümkün olur. Her zaman etkili seviyede sonuçları sunan özelliğe sahip olan overclock işleminin fark yaratan seviyede tamamlanabilmesi olanağıyla beraber işlemciler tam güç çalıştırılabilirler.

Buna benzer rehberlerimizi okumak için burayı ziyaret edebilir;

Anasayfaya dönüp başka içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayabilirisiniz.

Yorum yaparsanız seviniriz 🙂

Yorum Yap