Cyberpunk 2077 çıktı!

 Cyberpunk 2077 çıktı!
Okunuyor Cyberpunk 2077 çıktı!

Geçtiğimiz günlerde satışa çıkan ve çıktığı ilk günden beri oyun dünyasının ana odak noktası haline gelen oyun Cyberpunk 2077‘nin satış rakamları oyunun yapımcısı CD Projekt Red tarafından açıklandı. Bilindiği üzere çok fazla eleştiri yağmuruna tutulan ve uzun bir bekleyişten sonra özellikle konsollarda gözüken optimizasyon sıkıntıları ile gündemde epeyce yer alan oyun, bu kötü şöhretine rağmen başarılı bir satış rakamına ulaşmış görünüyor.

Bu satış rakamlarına göre CD Projekt Cyberpunk 2077’den yaklaşık olarak 780 Milyon Dolar gelir elde etti ve oyun en iyi çıkış yapan video oyunları arasında yerini aldı. Biraz da oyun ve geliştirici firma hakkında daha detaylı olarak bahsedelim.

CD Projekt Red kimdir?

CD Projekt Red

1994 yılında Varşova Polonya’da kurulmuş bir oyun firmasıdır. 2002 Yılında bilinen adı ile CD Projekt Red ismini alıp meşhur olan oyun serisi Witcher oyununu geliştirmeye başlamıştır. 

Yazarı Adrrej Sapkowski’nin kitabından uyarlanan The Witcher oyunu firmanın şöhretine şöhret katmıştır. Çok da meşhur olmayan bu roman serisi Witcher 2 ve 3 oyunlarından sonra popülerlik kazanmış hatta devamında Netflix’te Henry Cavill’ın başrolünü yaptığı diziye çevrilip uyarlanmıştır. 

Witcher 3 oyunu ile senenin oyunu ödülünü alan CD Projekt değerine değer katmış ve Ubisoft‘un ardından yaklaşık 8 milyar dolar ile Avrupa’nın en değerli 2. oyun firması olmuştur. Oyuncular tarafından çok fazla sevilen rol yapma oyunu Witcher 3, firmaya da oldukça fazla popülerlik ve saygınlık katmıştır.

Cyberpunk 2077

Witcher serisi ile muazzam başarı elde eden CD Projekt, Witcher 3: Wild Hunt oyunundan sonra geliştirilmeye başlanmış ve yaklaşık 5 senedir de oyuncular tarafından dört gözle beklenen ve geçtiğimiz senelerde gerçekleşen her oyun konferansında hakkında dikkatle yeni duyuru duyulması istenen rol yapma tabanlı açık dünya oyunudur. Oyunda kendi seçimlerinizi yapabildiğiniz karakterinizi istediğiniz yönde geliştirebildiğiniz güzellikler mevcuttur. Geniş dünyası ve kullanıcıya sunduğu özgürlük oyunu diğerlerinden farklı kılan yönlerdir.

Cyberpunk 2077, çıkış yaptığı 10 Aralık 2020 günü ünlü yayın platformu Twitch‘te 1 milyon aktif izlenmeyi aştı. Metacritic‘te PC versiyonu 86, PS4 versiyonu 54 ve Xbox versiyonu 58 puan aldı.

Cyberpunk Bize Neler Sunuyor?

Cyberpunk, sizlere oyun başında 3 farklı karakter sunuyor. Bu karakterler Göçebe, Sokak Çocuğu, Şirketçi. Hangi karakteri seçerseniz onun hikayesinde oyuna giriş yapıp farklı bir başlangıç yapıyorsunuz. Bu seçiminiz oyunun diğer bölümlerinde de diyaloglarda ve senaryoda etkisini gösteriyor. Oyunda karakterizasyona oldukça önem verilmiş, kadın veya erkek seçimlerinin yanı sıra görünüşünüz ve diğer özellikleriniz için oldukça kapsamlı bir arayüz sunulduğunu söyleyelim. Oyunda 2077 yılında hayali bir evrene ve Night City isimli yaşayan bir şehrin vatandaşı olarak buluyoruz kendimizi. Bu kurgusal şehirde insanlar gelişmiş teknoloji içerisinde ilginç ve bilim kurgu filmlerine konu olacak hayatlar yaşıyor. Oyunun rol yapma öğelerinin oldukça fazla olduğunu ve bir aksiyon RPG olduğunu söyleyelim. Yakın ve uzak dövüş mekanikleri, diyalogların dinamik ve seri oluşu, hızlıca aksiyona girebilme ve sinematik anlatım oyunun güçlü yönlerinden. Öte yandan oyunun eksilerinden söz edecek olursak yapay zekanın çatışma içerisinde oldukça saçma hareketler yaptığını ve yaşayan şehir olan Night City şehrindeki kurgusal karakterlerin yeterince güzel modellenmediğini ekleyebiliriz.

Oyunun ana hikayesinin 20 – 30 saat arası bir oynanış sunduğunu ve yan görevler ile beraber bu sürenin 40 – 50 saate ulaştığını ve tüm oyunu bitirmek istediğinizde ise 100 küsür saati bulacağını söylemiş olalım. Oyun ilk çıktığı günden itibaren bir sürü optimizasyon sorunu, kaplama hataları, oyun kıran hatalara sebep oldu biraz da bunlardan bahsedelim.

PS4 ve XBOX One Sorunları

Metacritic puanlarından da anlaşılacağı üzere oyunun 5 senelik bir geliştirme serüveni olmasına rağmen konsollarda çok sıkıntılı çalışması editör incelemelerinin verdiği puanlara da yansımış. Pc versiyonu iyi sistemlerde oynanabilir dursa da durum eski nesil konsollar için hiç de öyle değil.

Cyberpunk on PS4

Cyberpunk on PS4

Videolar ve görsellerden de görüldüğü üzere konsollarda oldukça fazla kaplama sıkıntısı mevcut.

Cyberpunk 2077 PC Sistem Gereksinimleri

Minimum sistem gereksinimleri:

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 7 or 10
 • İşlemci: Intel Core i5-3570K or AMD FX-8310
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 780 or AMD Radeon RX 470
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 70 GB kullanılabilir alan
 • İlave Notlar: SSD önerilir

Önerilen sistem gereksinimleri:

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10
 • İşlemci: Intel Core i7-4790 or AMD Ryzen 3 3200G
 • Bellek: 12 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 or AMD Radeon R9 Fury
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 70 GB kullanılabilir alan

Cyberpunk 2077 nasıl indirilir?

Cyberpunk nasıl oynanır? Cyberpunk indirme işlemi nasıl olur gibi sorularınıza gelince de, oyun şu an itibariyle PS4 için PSN Store’dan kaldırıldı. Sony, oyunu ps4 için satın alan veya önsipariş veren oyuncular için oyunu iade etmelerine olanak sağladı. Firmanın açıkladığı Şubat ve Mart patchlerinden sonra düzeleceğini ve yeniden marketteki yerini alacağını umuyoruz. Oyun Xbox tarafında Microsoft Store’da mevcut. PC oyuncuları ise oyuna Steam veya Epic Store‘dan erişebilir.

Cyberpunk hakkındaki haberleri ve gelişmeleri sizlere aktarmaya çalıştık. Buna benzer diğer haberlerimizi ve incelemelerimizi görüntülemek için tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
3
 • Ahmet eren
  Ahmet eren
  ziyaretci
  1 sene önce

  Çok yararlı çünkü sizin sayenizde herşey yapabileceğim

  Cevapla
  0
 • Ahmet eren
  Ahmet eren
  ziyaretci
  1 sene önce

  Çok yararlı

  Cevapla
  0
 • Fuat
  Fuat
  ziyaretci
  1 sene önce

  Güzel olabilir

  Cevapla
  0