Darboğaz Nedir?

 Darboğaz Nedir?
Okunuyor Darboğaz Nedir?

Darboğazı bilgisayar donanımlarıyla ilgili olan herkes en az bir kez duymuştur. Bir çoğumuzun kulağının aşina olduğu bu kavram donanım değiştirmek isteyenlerin kafasını bir hayli kurcalıyor. Hatırlatmak gerekir ki donanım almanın en temel kurallarından biri sahip olduğunuz diğer parçalarla uyumlu olan modelleri tercih etmektir. Aksi taktirde harcanan para maalesef boşa gidecektir. Peki yeni donanım ürünleri alırken nelere dikkat etmeliyiz? Darboğaz nedir? Bilgisayarımızda darboğaz olup olmadığını nasıl anlarız? Bu yazımızda bu soruları cevaplıyor olacağız.

Darboğaz Nedir?

Darboğaz en çok ekran kartı ve işlemci kapasitesinin birbiriyle uyumsuzluğundan kaynaklanmaktadır. Örneğin Intel Pentium G4400’a sahip bir bilgisayara Nvidia RTX 3090 takmak bir darboğaz durumu oluşturacaktır. Bu durumda ekran kartı %100 kapasitede çalışmayacak ve oynadığınız oyunda performans düşüklüğüne ya da ani takılmalara sebep olacaktır. Bu uyumsuzluk diğer parçalarla farklı kombinasyonlarda baş gösterebilir, ancak sonuç hemen hemen aynı olacaktır.

Darboğaz’dan Nasıl Kaçınılır?

Bunun en sağlıklı yolu birbiriyle uyumlu parçalardan oluşan bir bilgisayar almaktır. Eğer işlemciniz ekran kartına darboğaz yapıyor ise çözünürlük ve grafik kalitesini yükseltmek ya da işlemcinize overclock yapmak geçici çözümler olarak düşünülebilir.

Darboğaz Nasıl Tespit Edilir?

Buradan ilgili alanları doldurup oluşturduğunuz kombinasyonun darboğaz potansiyelini ölçebilirsiniz. Örnek olarak Ryzen 5 2600 işlemci, RTX 2060 ekran kartı ve 16 GB ram seçtiğimizde çıkan sonuç %1,64 gibi bir rakam oluyor. Bu rakam Bu iki parçanın yüksek derecede uyumlu olduğunu ve her hangi bir darboğazın söz konusu olmadığını bizlere ifade ediyor. Kısacası çıkan değer ne kadar düşükse, darboğaz ihtimali o kadar az oluyor.

Ek İçerik

Bu video darboğazı daha iyi anlamak için sizlere yardımcı olabilir, aklınızdaki bilgileri pekiştirebilir. Videoda görüleceği gibi bir tarafta giriş seviyesi ekran kartı ve ileri seviye bir işlemci (GT 1030 + i9 9900k) diğer tarafta ise ileri seviye bir ekran kartı ve giriş seviyesi bir işlemci (Titan Rtx + Pentium G4560) var. Titan RTX’in olduğu kısımda GPU (ekran kartı) kullanımı neredeyse hiç %95+ seviyesine ulaşamazken CPU (işlemci) daima yüksek seyrediyor. Ekran kartından maksimum verim almak için GPU kullanımının oyun esnasında daima %95 ve üstü olması gerekiyor. Bu oran düştükçe oyunlardan alınan verim de bununla beraber azalıyor.

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
3
 • Ahmet Eren Evrim
  Ahmet Eren Evrim
  ziyaretci
  1 sene önce

  Ben çok, sevdim bu programı

  Cevapla
  1
 • huseyin
  huseyin
  ziyaretci
  1 sene önce

  darboğaz biraz daha anlatabilirdiniz

  Cevapla
  1
 • Ali
  Ali
  ziyaretci
  1 sene önce

  Çok yakıyor ama fatura lar çokya

  Cevapla
  1