Dünyanın En İyi Bilgisayarı

 Dünyanın En İyi Bilgisayarı
Okunuyor Dünyanın En İyi Bilgisayarı

Dünyanın En İyi Bilgisayarı nedir? Bu soru aslında biraz kafaları karıştırıp başlangıçta beynimizi biraz olsun yorsa dahi biraz dikkat ettiğimizde bütün bilgisayarların ilkel şartlara, bir başka deyiş ile bize sağladığı imkanlar ile yapabileceğimiz onca şeyi bir kenarı itip; kendi çabalarımız, uykusuzluk, zaman kaybı, el emeği, göz ve beyin yorgunluğu gibi ziyadeler de ekleyerek halletmeye çalıştığımızda en ilkel yahut eski model bir bilgisayarın bile adeta hızır gibi imdadımıza yetiştiğini ve de tüm bu yorgunluk, zamanla oluşan bir takım rahatsızlıklar, zaman kayıpları gibi sorunlarımızın bir anda ortadan kalktığını akabinde bizim işlerimizi ışık hızı gibi hallettiğini görüyoruz. Belki de klasik şartlarda çalışan insanları baz alıp da konuşacak olursak;

Bir dosyayı arar iken ofisindeki ve olabilecek tüm mekanlardaki tüm klasörleri  incelemesi, analiz etmesi ,bunların içerisinden ilgili belgeyi bulması, aynı belgeden el emeği ile başka belge daha türetmesi, kaybolmaması için bu belgeyi başka ve “çoğaltılmış belgeler” adını koyduğu bir klasöre koyup onu rafa kaldırıp güvenliği sağlaması…Tüm bu zincirlemeyi bir bilgisayar ortamına aktaracak olur isek belki saatlerce uğraştığımız bu işin “finder ile aradığın dosyayı bul-sağ tık-copy-paste-yeni klasör oluştur-adlandır-sürükle ve dosyayı taşı “tarzında  belki 10 saniyelik bir işlem olacaktır bizim için. Hal böyle iken bilgisayarlar aslında bir nevi aile ile geçirilen vaktimizin, basın-yayındaki hızın ve birçok faaliyetimizin arka plandaki kurtarıcısı olmuştur.

Peki Bilgisayarlar İnsan Hayatına Nasıl Girdi?

Bilgisayarlar teknolojik bir tasarım haline gelmeden evvel yıllar önce sadece bir fikir ve proje olmuştur. Alan Mathison Turing bilgisayar biliminin fikir babasıdır diyebiliriz. Çünkü makinelerin aslında verilen komutlar, işlenen veriler ile düşünebilen, uygulayabilen teknolojiler hale getirilebileceği fikrini ortaya atmış ve her ne kadar net bilinmese de bu fikir üzerinde çalışan diğer rakiplerin hoşuna gitmemiş olacak ki siyanür zehirlenmesi ile bilim dünyasından bir yıldız gibi kayıp gitmiştir.

Aslında M.Ö yıllarda Çinliler tarafından basit bir abaküs vazifesi alan bilgisayarlar tıpkı günümüzde de olduğu gibi hızlı bir gelişim süreci yaşamıştır. Pascal Makinesi’ne dönüşümü ile başlangıçta basit bir hesap makinesi olan bilgisayarlar artık verilen komutları uygulayabildiğini, kullanıcı için talep ettiğini verebileceğini ispatlamıştır.

1981 yılında Personel Computer (PC) hayatımıza girmiş olup, küresel çapta yaygınlık sağlamış ve öncelikli olarak iş dünyasında ve uluslararası ilişkilerde otoritesini kurmuştur. Daha sonra veri işleme türlerine göre hızlı bir yolculuğa çıkan bilgisayarlar, öncelikle dizüstü, sonra cep bilgisayarı olarak karşımıza çıkmıştır.
Pek çok yazılımcı, oyuncu farklı bilgisayarları tercih edip en iyisinin falanca olduğunu söyleyebilir fakat bu aslında sizin beklentiniz ile ilgili ve ne istediğinizi bilmeniz ile çözülecek bir sorudur. O halde asıl sorumuz şu olsa daha iyi olacaktır;

Sizin İçin En İyi Bilgisayar Hangisi?

Her ne kadar markalaşmanın da tercih sebebi olması söz konusu ise de bizi asıl alakadar eden nokta hangi alanda kullanılacağıdır. Nitekim milyonlardan binlere inip çıkan fiyatlar mevcuttur. Tahmin edersiniz ki kimse kullanmayacağı bir teknolojiye haddinden fazla meblağlar ödemek istemez. Yahut tam tersine belki tasarımını beğenerek az da olsa bir meblağ verdiğiniz cihazı kullanamamak sizi üzebilir. Misal İş için kullanılacak bilgisayarlarda bellek, veri hızı, CPU frekansı, işletim sistemi güncel olması sizler için fayda sağlayacaktır. Ama ultra oyuncu bir insanım diyorsanız ram, grafik vs konularda ayrıntılı inceleme yapmanızı önemle tavsiye ederim. Oyun ve eğlence alanında kullanılacak cihazlarda yüksek kapasiteli, güçlü grafik akışı olan DDR4 ram tercih etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

İşte kullanıcı tarafından iyi puanlar almış 5 bilgisayar önerisi:

1.Monster Semruk S7 V7.2.3 Notebook

Dünyanın En İyi Bilgisayarı

Firma 99.999 TL gibi bir fiyat ile alıcıların dudaklarını uçuklatsa bile bu cesur firma müşterisine çok şey vadediyor. Öncelikle 128 GB Ram ile adeta bir uçak olarak teşbih edilebilecek bu cihaz size sıkıntı yaşamayacağınızın garantisini veriyor. Dünyanın en iyi bilgisayarı deyince birçok kişinin aklına gelen türden bir makine.

2.Lenovo ThinkPad P53 20QN003XTX 

Dünyanın En İyi Bilgisayarı

Intel Xeon E-2276M gibi güçlü bir işlemci ile bizlere 32 Gb Ram desteği sunan ve 52.000 TL civarından başlayan fiyatlarla sahip olabileceğiniz bu cihaz sizlere sınırsız ve kusursuzluğu sunuyor.

3.HP OMEN 17-cb0004nt (6ZL10EA)

Dünyanın En İyi Bilgisayarı

32 GB Ram ve geniş ekran ile sizlere sanal bir dünyaya pencere açan zamanın efsanelerinden olarak tarihe geçecek bir cihaz sizleri her alanda mutlu edebilir. Bu cihaz 45.000 bandında kullanıcı kitlesini karşılıyor.

4.Dell Precision M7740 EL PROFESOR

Dünyanın En İyi Bilgisayarı

Intel Xeon E-2286M gibi güçlü bir işlemci ile beraber sizlere 17″ ekran deneyimini sorunsuz bir şekilde yaşatmayı amaçlayan bu bilgisayar beklentilerinizi karşılamayı başaracaktır. Fiyatı günümüz şartlarında 44.000 TL civarıdır.

5.HP 15-db1030nt (7DT33EA)

4 Gb Ram ve AMD Ryzen 3 3200U teknolojisi ile sahalara çıkan bu laptop ” uygun ama işimi gören sorun çıkarmayıp beni üzmeyen bir cihaz olsun “diyenlerin yüzünü güldürecek alternatif bir cihazdır. Şu an piyasa fiyatı 4.750 TL bandındadır.

Daha fazlası için Technomin Haberler

Yorum Yap