2021 Yılında En Çok Kazandıracak Kripto Paralar

 2021 Yılında En Çok Kazandıracak Kripto Paralar
Okunuyor 2021 Yılında En Çok Kazandıracak Kripto Paralar

Kripto para borsalarının dalgalı seyrettiği bu dönemlerde çıkış yapmasını beklediğimiz güzel alım fırsatları barındırabilecek kripto paraları sizler için derledik.

Kripto para yatırımcıları için 2020 yılı çok karlı geçti denebilir. Özellikle başta bitcoin olmak üzere diğer altcoinler hem dolar cinsinden hem de doların da TL karşısında daha değerli hale gelmesinden ötürü, TL cinsinden de çok yüksek kazançlar sağladılar. Bitcoin yatırımcıları ile beraber pek çok altcoin yatırımcısı da yılı tebessüm ile kapatabilecek konuma geldi.

Özellikle pandeminin de etkisiyle nakit para kullanımındaki azalma ve internetten alışverişin çoğalması 2020 yılında dijital paraların ne kadar önemli olduğunu ve gelecek yıllarda da buna yatırım yapmanın ne kadar mantıklı bir hareket olacağını kanıtladı. İnternette en çok yaygın dijital para birimi olan bitcoin için uzmanlar dolar bazındaki rekorunu 2021 yılında kırabileceğini belirtiyor.

2021 YILINDA EN ÇOK KAZANDIRACAK KRİPTO PARALAR

Kripto paralar yatırımcıları için bitcoin-altcoin ilişkisi çok açıktır. Bitcoin’in değerinin arttığı her dönemde altcoinler de değer kazanmaktadır. Dolasıyla bu altcoinler içinde çok kazançlı ve iyi bir yıl olacağına işarettir. 2021 yılında en çok kazandıracak kripto paralar arasında beş farklı altcoin çok ön plana çıkmaktadır. Bu coinler; Compound, UNISwap, Kyber Network, Aave ve Yearn Finance isimli coinlerdir. Gelin coinleri biraz tanıyarak neden bu coinlerin bu yıl çok kazandırabileceğini sizlere anlatalım.

UNISWAP (UNI)

Merkezi olmayan bir platform olan Uniswap, bilindiği üzere aracı kurumlar ya da üçüncü şahıslara bağlı olmayan bir protokol olarak kurulmuştur. İnternette bulunan tüm kullanıcılar web3 aracılığı ile bir Uniswap sözleşmesine bağlanabilmekte ve kolayca bu sözleşmeler üzerinden özel uygulamalar oluşturabilmektedir. Herhangi bir kar amacı gütmeyen bir platform olan Uniswap, diğer merkezi olmayan borsalara göre daha ucuza ticaret yapma imkanı sağlamaktadır.

İçinde bulundurduğu sınırlamalar ile kripto paralar piyasa oranı denkleminden dolayı balinalar tarafından hedeflenmeyecek bir platform olan Uniswap, DeFi’ın de popülerliği sayesinde kısa süre içerisinde kendini ispatlamış bir kripto paradır.

UNI’nin geleceği konusunda yatırımcılar ve analistleri inanılmaz olumlu düşüncelere sahiptir. Neredeyse tüm kripto para analistleri UNI’nın 2021 yılında yükseleceğine kesin gözle bakmaktadır. Ancak bununla beraber birçok yatırımcı bu yıl UNI’nin 40 dolar seviyesine geleceğine kesin gözle bakıyor. Günden güne kullanımının arttığı resmi verilerle de ortaya konan UNI, 2021 yılının en çok konuşulan coinleri arasına girecek gibi duruyor.

COMPOUND (COMP)

2020 yılının en çok konuşun sistemlerinden olan Compound da ERC-20 tabanlı bir açık erişilebilir akıllı sözleşmeler sistemidir. Compound yaptığı işi kısaca açıklamak gerekirse; kripto para ile kredi alma işlemleri için kolaylık sağlamaktadır.

Compound sisteminin işlevine baktığımızda kripto para ile kredi veren kişiler ile kripto para ile borç alan kişilerin kripto para bakiyelerini protokol ile bloke etmesi ve bunun bir sözleşmeye bağlamasıdır. Borç alanlar ile borç verenler arasında tanımlanacak faiz oranı ise borç verilen kripto para türünün arz-talep dengesine göre değişim göstermekte ve oluşturulan her yeni blokta ise bu faiz oranında güncellenme yaşanabilmektedir.

Compound protokolü şu an merkezi bir sistem olması nedeniyle beklenen sıçramayı yapamamış olsa da 2021 yılında merkeziyetsiz bir yapıya geçeceği öngörülmektedir. Bununla beraber Compound’un her gün kullanıcı sayı artmaktadır. Özellikle kurmuş olduğu dengeli kripto para faiz dengesinden dolayı hem kredi veren hem de alanlar tarafından tercih edilen Compound’un 2021 fiyatının 300 ila 400 dolarlar seviyesinde çıkabileceği öngörülmektedir.

Kyber Network (KNC)

kripto paralar

Kyber Network, merkeziyetsiz finans yani DeFI uygulamasının ilk örneklerinden biridir. 2017 yılında başlayan projenin temelinde merkeziyetsizlik yatmaktadır. Bitlo.com gibi büyük DeFI borsaları gibi pek çok borsa merkezi bir şekilde yönetilmekteyken Kyber Network ise merkezi olmayan bir borsa şeklinde yürütülmektedir. Kyber Network’te yer alan tüm işlemler Ethereum üzerindeki akıllı kontratlar ile yapılmaktadır.

Kyber Network, kripto para ve diğer dijital varlıkların kendi aralarında anında takasını sağlayan sistem olan ERC-20 tabanlı bir protokoldür. ERC-20 protokolü sayesinde kripto paralar arası takas işlemini merkeziyetsiz bir borsa üzerinden yapılmasını sağlayan Kyber, diğer sistemlere ek olarak bu işlemleri blockchain üzerinden de kanıtlar oluşturularak yapmaktadır.

Kyber Network’ün bir diğer avantajı olarak göze çarpan şey ise merkeziyetsiz bir borsa platformu olmasına rağmen kendi ağında zorla para tutturmayı zorunlu kılmamasıdır. Kyber’da yapılan tüm takaslar blockchain ağına işlendiği için aynı anda da karşı taraf tarafından kullanılmaya olanak vermektedir.  Bunun dışında para transferlerine de izin veren bir sistem olan Kyber, işletmelerin de sistemi kullanması için birçok entegrasyonu sistemine işlemiştir.

AAVE (AAVE)

kripto paralar

Merkeziyetsiz finansman amacı için şeffaf ve objektif bir altyapı sloganıyla kurulan Aave, yayın hayatına 28 Şubat 2020 tarihinde başladı. Cüzdan altyapısı olarak Trust Wallet ve My Ether Wallet entegrasyonlarını kullanan Aave, güçlü geliştirici ekibi ile kısa sürede alkışları üzerine çekmişti.

Aave’nin diğeri DeFI sistemlerinde farkı ise faizli tokenları kendi protokolünde biriktirmesi ve varlığın değerini 1:1 oranında sabitlemesinden kaynaklanıyor. Dayanak olan varlık borç alacak olan kullanıcılara ödünç olarak veriliyor ve Aave coinler direkt olarak cüzdanlara anlık olarak faiz gönderiyor.

Aave’nin kullanımının günden güne artması ve 2021’de kripto para kredi sisteminin daha da genişleyeceğinin ön görülmesinden dolayı bu yıl Aave’nin 5 ila 10 kat arasında değer kazanması bekleniyor.

YEARN FINANCE (YFI)

Yearn Finance, farklı likidite havuzlarının iç içe barındırılmasına olanak bir sistemdir. Piyasadaki en önemli DeFi protokollerinden biri olan Yearn Finance’da ağın çalışma prensibi ile ilgili oylama yapılabilmektedir.

YFI, Uniswap’ta listelenmemesi rağmen coin sahiplerine %35.000’lik bir kazanç sağlattı. Yearn Finance’ın kredi verme protokelleri şeffaf şekilde incelenebilmektedir. Bu protokollere bakıldığınında şu an kilitlenen toplam kripto para değeri 4 milyar dolar pozisyonundadır.  Çok kısa sürede kripto para dünyasındaki en büyük 6. borç verme protokolü olmayı başaran Yearn Finance, bu noktayı kısa zamanda zirveye taşımayı hedefliyor.

Yearn Ekosistemini kısaca tanıtmak gerekirse;

yearn.finance – Yearn Finance’ın borç verme verimlerini optimize eden sistemdir. Bu sistem kar amacı ile borç vermektedir.

ytrade.finance – Yearn Finance’ın kaldıraçlı işlem sistemidir. Kaldıraçlı sabit coin işlemi yapabilinmesini sağlamaktadır.

yswap.exchange – Yearn Finance’ın tek taraflı otomatik pazar yapıcı sistemidir.

Yıllık finans ekosistemi ise YFI token denilen coin üzerinden kontrol edilmektedir.

Özellikle altı ayda evrildiği fiyat mekanizması ve büyümesi düşünüldüğünde Yearn Finance’ın 2021 yılında 100.000 dolar gibi rekor bir seviyeye ulaşacağını düşünen analistlerin sayısı hiç az değil. Kurulumu ve gidişatı itibariyle de olabilecekler arasında görünüyor.

Umarım bu bilgiler eşliğinde 2021 yılı sizler için çok ama çok kazançlı geçer. Technomin ailesi olarak hepinize bol kazançlar ve sağlıklı günler dileriz.

Hatırlatma: Makalede konu alınan yazılar bilgilendirme niteliğinde olup yatırım tavsiyesi değildir.

Yorum Yap