En İyi 5 WordPress Görüntü Sıkıştırma Eklentisi

 En İyi 5 WordPress Görüntü Sıkıştırma Eklentisi
Okunuyor En İyi 5 WordPress Görüntü Sıkıştırma Eklentisi

Web siteniz için en iyi WordPress resim sıkıştırma eklentisini mi arıyorsunuz? Görüntü sıkıştırma eklentileri, daha iyi hız ve performans için WordPress’teki görüntüleri kolayca optimize etmenizi sağlar. Bu yazıda, WordPress için en iyi görüntü sıkıştırma eklentilerini karşılaştırdık.

En iyi WordPress Görüntü sıkıştırma eklentileri

WordPress Görüntü Sıkıştırma Eklentisine Ne Zaman İhtiyacınız Var?

Görsellerin boyutu düz metinden daha büyüktür, bu da yüklemelerinin daha uzun sürdüğü ve web sitenizi yavaşlatabileceği anlamına gelir.

Ancak muhtemelen “bir resim bin kelimeye bedeldir” sözünü duymuşsunuzdur. Görseller, içeriğinizi daha ilgi çekici ve etkileşimli hale getirir.

WordPress web sitenizin hızını artırmak için, görsellerinizi web için optimize etmeniz gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu, görüntüyü WordPress’e yüklemeden önce Photoshop veya başka bir görüntü düzenleme yazılımı kullanmaktır. Bu, web sitenizdeki görüntülerin kalitesi üzerinde size çok daha fazla kontrol sağlar.

Ancak, tüm kullanıcılar görüntü düzenleme programıyla çalışmak konusunda pek iyi değildir. Genel kullanıcıların resimleri doğru boyutlandırabilmesi için bu tarz programları kullanabilmeleri zordur.

Neyse ki, bu konuda size yardımcı olabilecek birkaç WordPress resim sıkıştırma eklentisi mevcuttur. Bu eklentiler, görsellerinizi otomatik olarak sıkıştırarak ve web sitenizdeki daha küçük boyutlu sürümü kullanarak optimize eder.

Bununla birlikte, en iyi WordPress görüntü sıkıştırma eklentilerine yakından bir göz atalım.

1. reSmush.it
resmushit

reSmush.it, en iyi WordPress görüntü sıkıştırma eklentisidir. Resimleri yükleme sırasında otomatik olarak optimize etmenize ve eski resimler için toplu optimizasyon seçeneği sunmanıza olanak tanır.

Görüntüleri optimize etmek için reSmush API’sini kullanır ve yüklemeleriniz için optimizasyon düzeyini seçmenize olanak tanır. Olumsuz yanı, farklı sıkıştırma seviyelerine sahip olmamasıdır. Ayrıca, optimizasyonu 5 MB’den küçük yüklemelerle sınırlar. Tam boyutlu bir görüntü eklemeniz gerektiğinde, tek tek görüntüleri sıkıştırmanın dışında bırakabilirsiniz.

2. EWWW Image Optimizer

EWWW Image Optimizer, WordPress görüntü sıkıştırma eklentisi için harika bir seçenektir. Kullanımı kolaydır ve anında yüklediğiniz görüntüleri otomatik olarak optimize edebilir. Ayrıca önceden yüklediğiniz resimleri toplu olarak sıkıştırabilir ve optimize edebilir.

Tüm sıkıştırmayı kendi sunucularınızda gerçekleştirir, bu da bir API anahtarı almak için bir hesap açmanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, diğer WordPress eklentileri tarafından oluşturulan ve medya kitaplığı klasörlerinizin dışında saklanan görüntüleri de optimize edebilir. Eklentiyi kullanmak için bir hesap gerekli değildir, ancak ek özellikler almak için API’larına kaydolabilirsiniz.

3. Compress JPEG & PNG images

Compress JPEG & PNG images, TinyPNG’nin arkasındaki ekip tarafından oluşturulur ve eklentiyi kullanmak için bir hesap oluşturmanız gerekir. Ücretsiz hesapla her ay yalnızca 100 görüntüyü optimize edebilirsiniz. Görüntüleri yükledikten sonra otomatik olarak sıkıştırabilir ve ayrıca eski görüntüleri toplu olarak optimize edebilirsiniz.

Eklenti ayarları, hangi görsel boyutlarını optimize etmek istediğinizi seçmenize izin verir. Ek olarak, orijinal yüklemeleriniz için bir maksimum boyut da ayarlayabilirsiniz. Bu boyuttan daha büyük resimler eklenti tarafından otomatik olarak yeniden boyutlandırılacaktır.

4. ShortPixel Image Optimizer

ShortPixel Image Optimizer, başka bir kullanışlı WordPress resim sıkıştırma eklentisidir. E-posta adresinizi sağlayarak bir API anahtarı almanızı gerektirir. Temel ücretsiz hesap, ayda 100 görüntüye kadar sıkıştırmanıza izin verir ve bu sınırı artırmak için ücretli planlarına geçmeniz gerekir.

Eklentiyi etkinleştirir etkinleştirmez görüntüleri sıkıştırmaya başlar ve orijinal görüntülerinizi ayrı bir klasörde saklar. Ayrıca, kalite farkını görmek için orijinal dosyayı sıkıştırılmış sürümle karşılaştırmanıza olanak tanır. ShortPixel gelişmiş özelliklerle doludur ve size karşılaştırma formatlarını seçme olanağı verir.

5. WP Smush

WP Smush, bir başka popüler WordPress resim sıkıştırma eklentisidir. Yükleme sırasında görüntüleri otomatik olarak sıkıştırır ve ayrıca eski görüntü dosyalarınızı sıkıştırmak ve optimize etmek için de kullanılabilir. Ayrıca maksimum görüntü çözünürlüğünü de ayarlayabilirsiniz ve görüntüleriniz sıkıştırılırken daha makul boyutlara küçültülecektir.

Eklentinin ücretsiz sürümü, API anahtarını kullanmak için bir hesap oluşturmanızı gerektirmez. Toplu optimizasyon özelliği, bir seferde 50’ye kadar görüntüyü optimize etmenize olanak tanır ve daha fazla görüntüyü sıkıştırmak için toplu optimize ediciyi yeniden çalıştırabilirsiniz. Eklentinin ücretsiz sürümü o kadar iyi performans göstermiyor.

Görüntü Sıkıştırma Eklentileri için Karşılaştırma Testi Puanları

Artık farklı WordPress resim sıkıştırma seçeneklerini bildiğinize göre, performans açısından birbirleriyle nasıl karşılaştırıldıklarına bir göz atalım. Bunu ölçmek için, bu eklentilerin her birini kullanarak aynı görüntüyü yükleyerek test yaptık.

JPEG Görüntü Sıkıştırmayı Test Etme

Testlerimiz için aşağıdaki JPEG görüntüsünü kullandık, dosya boyutu 118 KB.

Eklenti ayarlarından hiçbirine dokunmadık ve sıkıştırmayı bu şekilde test ettik. İşte test sonuçları:

Eklenti Sıkıştırılmış Boyut Kazanç (%) Method
reSmush.it 76 KB 30.59% Lossless
EWWW Image Optimizer 112 KB 5% Lossless
Compress JPEG & PNG images 114.7 KB 2.8 % Lossy
ShortPixel Image Optimizer 69.2 KB 41.94% Lossy
WP Smush 112 KB 5% Lossless

PNG Görüntü Sıkıştırmasını Test Etme

Ardından, yarışmacılarımızın onu nasıl optimize ettiğini görmek için bir PNG görüntüsünü test etmek istedik.

Test için aşağıdaki PNG görüntüsünü kullandık ve dosya boyutu 102 KB.

Eklenti Sıkıştırılmış Boyut Kazanç (%) Method
reSmush.it 36 KB 63.8% Lossless
EWWW Image Optimizer 97.5 KB 1.9% Lossless
Compress JPEG & PNG images 34.3 64% Lossy
ShortPixel Image Optimizer 37 KB 63.5% Lossy
WP Smush 99 KB 2.9% Lossless

WordPress için En İyi Görüntü Sıkıştırma Eklentisi hangisidir?

Görüntü sıkıştırma eklentinizde esnek seçenekler aramıyorsanız, reSmush.it görüntü dosyası boyutunda gerçek bir fark yaratarak size performans açısından en iyi sonuçları verir.

Görüntü sıkıştırma için ödeme yapmaya istekli iseniz, testlerimizde gerçekten iyi performans gösteren ShortPixel‘i deneyebilirsiniz.

EWWW Image Optimizer, esnek ayarlara sahip harika bir eklentidir, ancak gerçek farkı yaratan sıkıştırma seviyelerine erişmek için ücretli API anahtarına ihtiyacınız olacaktır.

En iyi WordPress görüntü sıkıştırma eklentilerinin bu karşılaştırmasını faydalı bulduğunuzu umuyoruz. Başka bir rehberimizde ve incelememizde görüşmek üzere hoşçakalın..

Yorum Yap