En iyi yazılım dili hangisi?

 En iyi yazılım dili hangisi?
Okunuyor En iyi yazılım dili hangisi?

Hangi programlama dili daha iyi? Yazılım öğrenmeye hangi dilden başlamalıyım? Hangi dili öğrenirsem çok para kazanırım?

Bu ve bunun gibi sorular duyuyorsanız ya da bunların cevabını merak ediyorsanız bu yazımız tam sizlere göre. Son zamanlarda popüler olan, yeni çıkmış, güncel hale gelmiş ya da gelişen teknolojilerle birlikte farklı kollara dağılmış bir çok programlama dili ve ailesi mevcut.

Bunlardan en çok bilineni tabii ki C dili ve türevi diller.(C, C++, C#)

Eğer yazılım öğrenmeye temel dillerden biri olan C ile başladıysanız bundan sonra C++, C# ve Java gibi dilleri öğrenmek sizler için zor olmayacaktır. Tabii her dilin kendine göre ayrı kullanım alanları olduğu gibi bazı dezavantajları da vardır. Bazı diller Nesneye Yönelik Programlamayı esas alırken bazıları daha ilkel ve daha zordur.

C

C ailesinin en eski dili olan C 1972 yılında çıkmıştır. Ve çoğu dilin atası olarak kabul edilir. O zamandan bu yana hala popülerliğini koruyan C dili günümüzde az da olsa kullanımına devam etmekte ve anlaşılması okunması modern dillere göre biraz daha zor olmaktadır. Örneğin C’de Nesne diye bir kavram yoktur bunun yerine struct yapıları vardır. Çoğu dilde olmayan pointer kavramı mevcuttur. Bunlar bir eksik gibi görünse de aslında bilgisayar donanımını daha etkili kullanabilmek için bir avantaj olarak da nitelendirilebilir. Örneğin pointer sayesinde RAM’de belirli bir düzeyde oynama yapılabilir.

C++

Yapı olarak C ye çok benzemekle beraber c ye göre en ayırıcı fark C++ dilinin nesne tabanlı olmasıdır. Bu sayede yeni teknolojilere ve yeni yapılara kolaylıkla kodlanabilir ve tasarlanabilir ürünler çıkartabiliyor olması C++’ın bir artısıdır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan C++ dili özellikle oyun üreticileri için core language diyebileceğimiz nitelikte bir önem taşımaktadır.

C#

C# dili ise c ailesinin en yeni ve en basitleştirilmiş hali diyebiliriz. Microsoftun .NET için geliştirdiği C# günümüzde Windows uygulamaları. Tüm .NET çözümleri, Unity ve mobil oyunlar için yoğun olarak kullanılır. C++ gibi nesne tabanlı olan bu dil C++’a göre çok daha kolaydır.Windows’un fremework’ü ASP:NET ile web sitesi yapılabilecek bir dildir ve genellikle Windows uygulamaları oluşturmak için kullanılan en yaygın dildir.

JAVA

Programlama dilleri furyasına yenilikçi bir motto ile çıkan bu dil “Write Once, Run Anywhere” (WORA) sloganıyla fark yaratmıştır. Yapı ve yazım olarak C#diline çok benzeyen Java, çalıştırıldığı her yerde JVM (Java Sanal Makinesi) ile derlenir ve JVM kurulu olan her makinede aynı çalışır. Java’yı diğerlerinden ayıran en büyük fark her cihazda çalışabiliyor olmasıdır. Bu özelliği sayesinde günümüzde bir çok alanda farklı teknolojilerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Programlama dillerinin en önemli dillerinden biri olan Java içinde bir çok alt dil ve kütüphane barındırır aynı zamanda Nesne Tabanlıdır.

PYTHON

Yukarıda listelenenlerden farklı yapıda bir dil olan Python sade ve basit yapısıyla programlamaya yeni başlayanların en çok sevdiği ve hemen alıştığı dil diyebiliriz. Diğer dillerdeki syntax yapısının dışında bir dizime sahip olan Python’da değişkenleri yazarken  (int,float,string,boolean) başlarına ne olduklarını yazmamıza bile gerek yoktur. Bilimsel,teknik ve test uygulamalarında yaygın kullanım alanı vardır. Son zamanların en popüler programlama dillerinden biridir.

PHP

En yaygın kullanılan Server Side (sunucu tabanlı) web programlama dilidir.(Scripting Language). Html Css Javascript gibi dillerle kullanılabilen bir PHP günümüzde çoğu internet sitesinin yapı taşını oluşturmaktadır. Neredeyse bütün hosting firmalarının kullandığı ve sunduğu dil olma özelliğini taşıyan PHP web üzerinde kendini geliştirmek isteyenler için ilk öğrenilmesi gereken dillerin başında geliyor diyebiliriz.

JAVASCRIPT

Phpnin aksine en yaygın kullanılan client side (istemci tabanlı) web programlama dilidir. Yapı ve yazım olarak Java’ya çok benzemekte olan javascript HTML ve CSS‘in yanında Front-End Developer olmak isteyen birinin kesinlikle öğrenmesi gereken bir dildir.

Bu dillerin dışında yeni yaygınlaşmaya başlamış dillerde mevcuttur bunlar;

Swift, KotlinGo, Ruby, Objective C,Arduino

Bu yazımızda en çok kullanılan dillerin kullanım alanları ve kendine has özelliklerinden bahsettik.

Eğer yazılıma başlamak istiyor ve hangi dil diye karar veremiyorsanız hiç düşünmeden bir tanesinden başlayın. Gerisi gelecektir ve inanın öğrendikçe diğer dilleri de keşfedeceksiniz. Tek bir dil öğrenip onun üstüne yoğunlaşmak isteyenlere de naçizane tavsiyem diğer diller hakkında da bilgi sahibi olmaları ve yoğunlaşmak istedikleri dilin eksiklerini iyi tahlil edip gerektiği zamanda başka bir dile ya da teknolojiye kolayca adapte olmaya kendilerini alıştırmalarıdır. Çünkü hiçbir dil sonsuza kadar popüler ve güncel kalamaz. Ancak iyi bir yazılımcı her dilde tecrübe kazanıp ürünler uygulamalar geliştirebilir. Bu tamamen sizlere bağlı.

Yazılıma başlamak istiyorsanız öğretici eğitimlerle dolu Udemy sitesine;

Microsoft Açık Akademi platformuna ve Turkcell Geleceği Yazanlar‘a bakabilirsiniz.

Yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkürler. Bunun gibi daha fazla makaleme ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Yorum yaparsanız sevinirim 🙂

Yorum Yap