iOS 12 güncellemesi yayında!

 iOS 12 güncellemesi yayında!
Okunuyor iOS 12 güncellemesi yayında!

Apple’ın geçtiğimiz hafta yaptığı dev etkinlikten sonra iOS 12 güncellemesini de eski kullanıcılarına açmış oldu. iOS 11 ile değişen tasarımsal değişiklikler yerini daha optimize ve yeni gelen bir kaç kullanışlı özelliğe bırakmış gibi görünüyor.

iOS 11 kullananların bu güncellemeye alışmasının zor olmadığını düşünüyoruz.

Peki iOS 12’nin bize getirdiği yenilikler neler? Gelin bir de onlara bakalım.

1.Uygulama Hızları

Öncelikle tüm uygulamaların açılış hızlarının arttığı ve menüler arası geçişin hızlandığını söyleyemeliyiz. Bu gözle görülür bir değişim. Özellikle iPhone 5s kullanıcıları bu farkı daha iyi anlayacaklardır.

iOS 12

2.Klavye

Hız anlamında bir diğer yeniliğin klavyede olduğunu söyleyebiliriz. Klavye eskiye oranla daha hızlı açılıyor ve tepkilere daha çabuk cevap veriyor. Bunun yanında klavyeye eklenen yeni animojilerin de olduğunu söyleyelim.

3.Bildirim Ekranı

iOS 12

Bir diğer önemli değişiklik de bildirimlerde olmuş. Artık uygulamaların bildirimlerini tek tek yönetebiliyor. İstemediğimiz zamanlarda sessize alabiliyoruz.

4.Fotoğraflar

Fotoğraflar uygulamasının da daha geniş bir görünüm kazandığını ve google fotoğraflara yakın bir tasarıma büründüğünü de söylemeliyiz. Fotoğraflar içinde arama yapılabiliyor ve uygulama çekildiğiniz anılardan sizlere kesitler sunan güzel videolar çıkartıyor. Bizce deneyimlemesi güzel olmuş.

5.Facetime

iOS 12

Bir diğer yeni özellik de facetime’da. Artık facetime görüşmelerine birden fazla kişiyi ekleyebiliyor ve video konferanslar yapabiliyoruz. Tam 32 kişiyle aynı anda görüşme imkanı veren yeni facetime’ı kesinlikle deneyimlemek gerek.

6.Siri

iOS 12

Siri iOS 12 sayesinde daha efektif bir görünüme kavuşmuş. Artık Siri’ye özel mesajlar atayıp bu mesajları sesli olarak söylediğimizde farklı görevler yaptırabiliyoruz. Mesela kendi websitenizi “benim siteme gir” şeklinde siri’te tanımlar ve kaydederseniz. Artık bu komutla sitenize kolayca ulaşabileceksiniz.Bu da güzel bir değişiklik olmuş bizler adına.

7.Ölçüm

iOS 12

Yeni gelen bir uygulama olmuş iOS 12 ile beraber gelen.Ölçüm (Measure) adlı uygulama telefonunuzun kamerasını kullanarak çevrenizde gördüğünüz nesnelerin boyutlarını sanal gerçeklik yoluyla hesaplayabiliyor ve doğruya yakın sonuçlar verebiliyor.

8. Pil Ekranı

iOS 12

Ve gözümüze çarpan en iyi değişiklik olduğunu düşündüğümüz yenilik pil ekranı tarafında olmuş. Artık pil kullanım alışkanlıklarımızı detaylı olarak grafikler halinde görüyor olabileceğiz ve kullanımını sınırlandırmak istediğimiz uygulamaları bu ekrandan yönetebileceğiz. Bu özellik Androidde yıllardır var ama Apple bir kaç yenilikle bu deneyimi biraz daha üste çıkarmış. Denemenizde fayda var.

Ve son olarak bu güncellemeyi alacak olan telefonların listesini paylaşalım.

iOS 12 hangi cihazlara gelecek?

1. iPhone XS & XS Max

2. iPhone XR

3. iPhone X

4. iPhone 8 & 8 Plus

5. iPhone 7 & 7 Plus

6. iPhone 6s & 6s Plus

7. iPhone 6 & 6 Plus

8. iPhone 5s & SE

Apple ile ilgili daha fazla haber için buraya tıklayabilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta yapılan ve yeni tanıtılan iPhone’lar için burayı okumanızda yarar var.

iPhone XS, XS Max ve iPhone XR tanıtıldı!

Yorum Yap