Jailbreak Nedir? Nasıl Yapılır?

 Jailbreak Nedir? Nasıl Yapılır?
Okunuyor Jailbreak Nedir? Nasıl Yapılır?

Birçok kişinin “uygulamaların ücretsiz yüklenmesini sağlayan yöntem” olarak bildiği jailbreak yapmak faydaları olduğu kadar riskler de içeren bir yöntemdir.
iPhone kullanıcılarının sık kullandığı ancak çok az bildiği bu yöntem sanılandan daha fazla özgürlük getirdiği gibi bilinmeyen birçok eksisi de bulunduğundan Jailbreak yapmak isteyenlerin bütün bunları bilerek hareket etmelerinde fayda var.

Jailbreak Nedir? Nasıl yapılır? sorularının cevabına gelince:

Bilindiği gibi iPhone özellikle güvenlik gerekçesi ile dışarıdan müdahalelere ve virüslere karşı cihazlarını korumak amacıyla işletim sistemini adeta güvenlik çemberine almaktadır. Bu sebeple de kendi onayından geçerek apple store konulan uygulamaların cihazlara yüklenememesi, bluetooth paylaşımlarının ve face time aramalarının yalnızca kendi cihazları ile yapılması gibi birçok kısıtlamayla kullanıcıları karşı karşıya bırakmaktadır. Bu durum kullanıcılara yeni arayışların kapısını aralamaktadır. İşte Jailbreak tam da bu ihtiyaçtan doğmuştur.
Jailbreak yukarıda saydığımız ve beklide makul gerekçelerle yapılmış, kısıtlamaların hemen hepsini ekarte eden bir sistemdir. Diğer bir deyişle jailbreak İOS işletim sisteminin ayarlarına müdahale edebilen bir sistemdir. Apple’ın sunduğu uygulamalardan daha fazlasına ulaşmaktan tutun bluetooth paylaşımlarına hatta operatör adının yazılmasına kadar birçok ayara müdahalenin kapısını aralar. Burada belirtilmesi gereken bir konu da Jailbreak ücretli uygulamaları ve oyunları ücretsiz indirilmesine değil, o uygulama ve oyunların ücretsiz sürümlerine ulaşılmasını sağlar. Bu yönü ile diğer korsan yazılımlardan ayrılır.

Jailbreak kullanmanın Zararları var mıdır?

Evet. Jailbreaak yapmak en başta cihazımızın güvenlik çemberinin delinmesinin önünü açar. Bu sebeple Apple Jailbreak yapılmış cihazları garanti kapsamından çıkartabilmektedir. Ayrıca cihazınız güvenlik açığı olarak gördüğü bu sistem nedeni ile sürekli güvenlik moduna geçebilir.

Jailbreak Nasıl Yapılır?

Jailbreak’ın birden fazla çeşidi olduğu gibi birden fazla da yöntemi vardır. Jailbreak yapma yöntemlerinden tercih edilen seçilerek uygulanır.

 

Buna benzer rehberlerimizi okumak için burayı ziyaret edebilir;

Anasayfaya dönüp başka içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayabilirisiniz.

Yorum yaparsanız seviniriz 🙂

Yorum Yap