Koronavirüs Mutasyona Mı Uğradı? İngiltere’den Korkutan Haber

 Koronavirüs Mutasyona Mı Uğradı? İngiltere’den Korkutan Haber
Okunuyor Koronavirüs Mutasyona Mı Uğradı? İngiltere’den Korkutan Haber

2020 yılının ilk çeyreğinden itibaren hayatımızı bir çok açıdan etkileyen Koronavirüs (Covid-19) salgınında yeni bir haber tüm dünyayı sarstı. Dağıtımına başlayan aşılarla beraber geleceğe umutla baktığımız günlere gölge düşüren haber İngiltere’den geldi. Yetkililerin açıklamasına göre virüs mutasyona uğradı ve bulaşıcılığı %70 oranında arttı. İngiltere Sağlık Bakanı Hancock, mutasyona uğrayan virüsün kontrolden çıktığını belirtti. Avrupa ve Dünya’da bir çok ülke İngiltere uçuşlarını durdurdu.


DSÖ Onayladı.

 

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada yeni tür ile alakalı olarak İngiliz yetkilerle temasta kalındığı bildirildi. Mutasyona uğrayan virüsü incelemeye devam eden DSÖ, gelişmeler olduğunda gerekli bilgilendirilmelerin yapılacağını belirtti.

 

Uçuşlar Durduruldu, Önlemler Sıkılaştırıldı.

DSÖ’nün onayının ardından ülkeler uçuş yasaklarını uygulamaya başladı. Başta Hollanda, Almanya, Belçika ve Fransa gibi İngiltere’nin yakın komşuları olmak üzere bir çok ülke son 24 saat içinde uçuş kısıtlamalarını hayata geçirdi. 16 milyon insanın yaşadığı Londra ve çevresinde zorunlu haller dışında sokağa çıkma yasağı getirildi. Virüsün yayılmasını durdurmanın yolu olarak kurallara uyulmasına dikkat çeken İngiliz Bakan Hancock, “Herkes virüslüymüş gibi davranmalı” diyerek halkı sağ duyuya davet etti.

Türkiye de Uçuşları Durdurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü çalışmada İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan ülkemize yapılacak olan uçuşların geçici olarak durdurulduğu bildirildi. Hala uçuşta olan yolcular için varışta test yapılacağı ve karantina kurallarının uygulanacağı da Bakan Koca’nın söyledikleri arasında.


 

Aşı Uygulamaları İçin Ek Açıklama Yapılmadı.

Virüsün mutasyona uğramasının önümüzdeki haftalarda uygulanmaya başlanması beklenen aşıları geçersiz kılıp kılmayacağı ayrı bir merak konusu oldu. Bu konuda henüz resmi kaynaklardan bir açıklama gelmemesine karşın bekleyiş devam ediyor.

Türkiye’de Mutasyonlu Koronavirüs Tespit Edildi Mi?

Resmi kaynaklardan yapılan güncellemelere göre henüz bu şekilde bir vakaya rast gelinmedi. Ancak koronavirüs’ün ne denli bulaşıcı olduğunu ve bu oranın mutasyonla %70 oranında arttığı varsayıldığında rehavete kapılmak hiç mantıklı bir seçenek gibi durmuyor. Hükümet yetkilileri ve uzmanların uyardığı üzere sosyal mesafe ve hijyen kurallarına daha çok özen göstermek böyle bir süreçte yapılacak en iyi şey olarak görünüyor.

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
3
 • Talha çekiç
  Talha çekiç
  ziyaretci
  1 sene önce

  mutasyona uğraması bizi çok etkiledi inşallah tedavisi bulunur

  Cevapla
  0
 • Kayra tutal
  Kayra tutal
  ziyaretci
  1 sene önce

  Sizlerden çok şey öğrendim allah sizden razı olsun teşekkürler

  Cevapla
  2
 • Kayra tutal
  Kayra tutal
  ziyaretci
  1 sene önce

  Ssayenizde daha çok şey öğrendim sizlere teşekkür ederim çok sağolun

  Cevapla
  2