Kripto Para Nedir? Kripto Para Nasıl Alınır?

 Kripto Para Nedir? Kripto Para Nasıl Alınır?
Okunuyor Kripto Para Nedir? Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto paranın ne olduğunu anlamak için öncelikle kriptografiyi araştırıp ne olduğunu bilmek lazım.
Kriptografi; bu kavramı şifre olarak anabiliriz. Herhangi bir mesajı kimsenin okumaması ve anlaşılmayacak biçime getirmektir. Yani gizlilik, kimlik denetimi sağlamak için çalışan matematiksel yöntemler bütünüdür. Bu yöntemler bilgiyi iletim sırasında yaşanabilecek ataklardan, bilginin alıcısını ve göndericisini koruma amacındadır. Kriptografi biliminin gelişmesiyle internet ortamında bilgilerin gönderiminde güvenliği artmıştır. Yaşanan gelişmeler kripto paranın bir yazılım olarak ortaya çıkmasını sağlamıştır. İlk kripto para olarak Bitcoin bu mantık ile çalışmaktadır. Şuan için kripto paralar içinde en popüler olanı da Bitcoindir. Kripto para elle tutulur ve ya cüzdanımıza koyabilerceğimiz bir para değildir. Kripto paralar merkezi olmayan bir sistemle gelişmektedir ve bundan dolayı hiçbir devletin bu paraların hakkında söz hakkı yoktur. Dünyanın her yerinden bireysel kullanıcılar tarafından üretilir ve belirli bir değer edinir.

BİTCOİN NEDİR?

 

Bitcoin, bir kripto para birimi olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto adında kişi veya kişiler tarafından geliştirildiği bilinmektedir. Bu isim bir kişiyi mi yoksa bir grubu mu simgelediği hala tartışılmaktadır. 2009 yılında ilk blok üretilerek madencilik ve transferler başlamıştır ve ilk kripto para birimi olarak kabul edilmektedir. Bitcoin ile direkt karşıdan bir kişiye gönderilebilir ve bir aracıya ihtiyaç duyulmaz. Transferlerde gönderim kaynağı ve alıcıyı bulmak zordur. Gerekli güvenlik önlemleri alınmış ise hiç kimse hesabınıza müdahalede bulunamaz ve kontrol edemez. Kripto para dijital cüzdanlarda saklanır. Bitcoin’in her hangi bir maddesel, elle tutulur bir karşılığı yoktur. Bitcoin dijital para birimidir. Her hangi bir merkezi yoktur. İnternetin bulunduğu her ortamda işlem yapılabilir. Alım satım yaparken alıcı ve komisyoncuları yoktur. Bitcoin açık kaynak kodu ile yazılmıştır ve herkese açıktır. Sistemin sahibi işlem yapan herkestir. Her hangi bir ön koşul sözleşmesi yoktur. Bitcoin madenciler tarafından ücretsiz bir program ile üretilir. Üretilecek bitcoin sayısı sınırlandırılıştır. Sadece 21 milyon bitcoin üretilecektir. Bitcoin Dolar, TL, Euro gibi birçok para birimine dönüştürebilir.

NASIL BİTCOİN VE ALTCOİN ALINIR?

 

Burada yazılanlar herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir.

Bitcoin ya da diğer kripto para birimlerini alabilmek için belli başlı borsalar vardır. Türkiye’de en çok kullanılan kripto para borsaları şunlardır; ParibuBtcTurk. Bu borsalardaki fiyatları karşılaştırarak en uygun fiyat hangisi ise onu tercih edebilirsiniz. Bu borsalar bazen farklı limitlerde alım yapmanızı sınırlayabiliyor. Örneğin; biri yüz liradan kripto para alabilirken bir başka borsa bu limiti yüz elli lira olarak belirleyebiliyor bunları iyice araştırmak gerekli. Bir borsadan sadece Bitcoin almak zorunda değilsiniz. Bu borsalarda farklı kripto paralarda alınabilir yani bütçenize daha uygun olan altcoinlerden alınabilir. Bitcoin’i ya da altcoininizi farklı bir kripto paraya dönüştürebilirsiniz.

Herhangi bir borsadan kripto para almaya karar verdiğinizde para yatırma işlemini gerekiyor. Genelde banka ile EFT ve havale işlemi ile gerçekleştiriliyor. Yoğunluklardan dolayı paranın hesaba geçme süresi değişebiliyor. Paranız TL olarak yatırılıyor ve o günkü değeri ile kripto paralar alabilirsiniz. Tam bir bitcoin alma gibi bir zorunluluk bulunmuyor bütçenizin değeri kadar alabilirsiniz. Fakat bazı altcoinler Türk borsalarında bulunmayabilir farklı altcoinler için yurtdışı kaynaklı yatırım borsalarını tercih edebilirsiniz. Yurtdışı kaynaklı yatırım borsaları olarak BITTREX, BİNANCE, CYRPTOPIA ve POLONIEX örnek gösterilebilir. Bunlarda da fiyatları karşılaştırarak bir al sat yapmaya başlayabilirsiniz.

Yorum Yap