Kusursuz ve Kaliteli Video Hazırlama Rehberi

 Kusursuz ve Kaliteli Video Hazırlama Rehberi
Okunuyor Kusursuz ve Kaliteli Video Hazırlama Rehberi

Bazı kullanıcılar her açıdan kusursuz ve kaliteli videolar oluşturmayı seçerken diğerleri hızla ve çok sayıda video yüklemeye yönelir. Bu süreçte bu ipuçlarının kanalınıza ne gibi yardımı olabileceğini düşünün. Haydi, en önemli kaynağınız olan kameranızla başlayalım.

1- Kamera

Bu aşamada en sık kullanılan kamera türleri arasından ikisine değineceğiz. Birincisi kompakt kamera, ikincisi ise daha fazla özellik sunan DSLR. Markalar hakkında daha ayrıntılı bilgiler için YouTube’daki diğer içerik üreticilerin paylaştığı inceleme videolarına göz atabilirsiniz. Önce bu kameraların çalışma biçimini ve kanalınız için sunduğu avantajları görelim. 2.El Fiyatı 1.000 Lira civarlarında olan bir kamerayı kolayca kullanabilir ve profesyonel videolar çekebilirsiniz. Fakat bizim yeni kanal açan kişilere önerimiz şu yöndedir; Kanalı açtığınız gibi keisnlikle hemen bütün paranızla ekipman almaya yönelmeyin. İlk video çekimlerinizi telefonla bile yapabilirsiniz. Zaten günümüz telefonlarının video çekimleri 1080P’den aşağı değil. FPS değerine bakacak olursak en az 30 FPS veriyorlar. Daha ne istiyorsunuz bu orta düzeyde video çekmek için yeterli bir ekipman. Kameramızı hallettiğimize göre sırada ki en önemli ekipmanız Softbox yani ışıklandırmaya geçelim.

Kamera

2- Softbox(Kamera Arkası Işıklandırma)

Kamerada görüntünüzün daha net ve daha profesyonel çıkmasını istiyorsanız bir ışıklandırma yani softbox almalısınız. Hatta almanıza bile gerek yok alttaki videoyu aracılığıyla 20 lira gibi bir ücrete softbox yapabilirsiniz. Nasıl yapacağınız aşağıda ki video da açık bir şekilde anlatılıyor. Yine de yapamayan arkadaş olacaksa resimli anlatım için siteye göz atabilirsiniz. http://fotografcekimteknikleri.com/kendin-yap/kendi-softbox-ini-kendin-yap/  

3- Mikrofon

Acemilerin en çok hata yaptığı konulardan biri olan sese dikkat etmelisiniz. İzleyicilerin çoğu için düşük aydınlatma kalitesi önemli olmasa da düşük ses kalitesi rahatsız edici olabilir. Bu nedenle kameranızın yerleşik mikrofonunu kullanıyorsanız kameradan 80 cm kadar uzakta durun. Daha da uzaklaşmanız gerekirse gelişmiş işlevlerden yararlanmanız gerekir. Kendimizinde kullandığı 2 adet mikrofon bulunuyor. Sizlere bunları önerebilirim. Gelin biraz da bunlardan bahsedelim.

3.1- BM800 Condenser Mikrofon:

Bm800 Condenser tipi mikrofon sınıfına girmektedir. Condenser mikrofon ise seslendirmeye daha uygun olan mikrofonlardır. Bir yaka mikrofonuna oranla çok daha kaliteli ve temiz bir ses alırsınız. Bu yüzden eğer videolarınız sabit bir ortamda çekecekseniz, size kesinlikle condenser mikrofon öneriyoruz. BM800 Condenser mikrofonun fiyatı ise 140 Lira civarlarında olup satıcıdan satıcıya değişmektedir.

BM800 Condenser

3.2- BOYA BY-M1 Yaka Mikrofonu:

BOYA BY-M1 Yaka tipi mikrofon sınıfına girmektedir. Yaka mikrofonları da seslendirmeye uygundur fakat bir condenser mikrofon kadar temiz bir ses alamazsınız. Yaka mikrofonu daha çok sabit bir ortamda video çekmeyecekseniz işinizi görecektir. BOYA BY-M1 mikrofunun fiyatı ise 100 Lira civarlarında olup, satıcıdan satıcıya değişmektedir.

BOYABYM1LavalierMicrophone

4- Video Düzenleme:

Video oluşturmayla ilgili son nokta olan düzenlemeden bahsedelim. Düzenleme işlemi tıpkı bir bulmaca gibidir. Parçaları birleştirerek hikayenizi anlatırsınız. Parçaları ne kadar güzel ve akıcı bir şekilde birleştirirseniz, hikayenizi o kadar güzel anlatacaksınızdır. Tabii bir o kadarda dikkat çekecek ve yüksek izlenmelere sahip olacaksınızdır. Teknik detaylar gözünüzü korkutmasın. Düzenlemeye yeni başladıysanız bilgisayarınızda bununla ilgili birçok program yüklü olabilir. Örneğin, Mac kullanıyorsanız cihazınızda iMovie, PC kullanıyorsanız Windows Movie Maker programı yüklü olabilir. Öncelikle basit bir kırpma işlemini nasıl yapacağınızı öğrenin. Bu şekilde çekimde beğendiğiniz
parçaları kesip bir araya getirebilirsiniz. Buradan geçişleri, müzikleri ve hatta efektleri kullanma hakkında bilgi edinebilirsiniz. Temel bilgileri öğrendiğinizde dilerseniz daha gelişmiş yazılımlar satın alabilirsiniz. Bazı içerik üreticiler Adobe Premiere, Final Cut veya Avid gibi fiyatları 300-3.000 Lira arasında değişen düzenleme yazılımları kullanır. Yeni içerik üreticiler ücretsiz programlardan yararlanır. Birçok seçeneğiniz var. Marka ve modellerle ilgili ilgili öneriler için YouTube’da arama yapabilirsiniz. İçerik üreticiler, kullandıkları araçların yanı sıra karar vermenize yardımcı olan çok sayıda inceleme paylaşmaktalar. Özetle bu son noktanın altını çizeceğim. Doğru ekipmanları beklemeyin. Çekime şimdi başlayın. Elinizdeki kaynaklarla çalışın yeni çekimlerle kendinizi geliştirin. Umarım YouTube’da hızlı bir başlangıç yapmanıza yardımcı olabilmişimdir.

Video Düzenleme

Kaynak: https://youtu.be/tkqosTC8G1g

Yorum Yap