Laptop Satın Aldığınızda Yapılması Gerekenler

 Laptop Satın Aldığınızda Yapılması Gerekenler
Okunuyor Laptop Satın Aldığınızda Yapılması Gerekenler

Kimi insanlara göre miladını dolduran laptoplar günümüzde sevilerek kullanılmaya devam ediyor. Laptop satın aldığınızda yapılması gerekenler ile bilgisayarınızın pil ve kullanım ömrünü uzatabilir, maksimum performans ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İşletim Sistemini Güncelleyin

Güncellemeleri ertelemek, laptopların savunmasız kalmasına neden olacaktır. Otomatik güncellemeler çoğu zaman kullanıcılar tarafından ertelense de en iyi bilgisayar performansı için güncellemeleri düzenli olarak yapmanız önerilir.

Bloatware Uygulamaları Kaldırın

Üreticilerin cihazlara yüklediği ancak sizin işinize yaramayacak uygulamaları ilk etapta kaldırın. Laptop hafızasını doldurmak uzun ve kısa vadede hiçbir yarar sağlamayacaktır. Boşuna yer kaplayan uygulamalar zamanla performans düşüklüğüne yol açabilir.

Antivirüs Yazılımı Yükleyin

Yeni aldığınız laptopa hiçbir uygulama yüklemeden önce antivirüs yükleyin. Güvenilir kaynaklardan ve lisanslı olarak yüklenen antivirüs programları ile her an güvende olabilirsiniz.

Cihazın Çalınma İhtimalini Unutmayın

Satın aldığınız laptopun çalınma ihtimalini göz ardı etmeyin, kaybolma ya da çalınma ihtimallerine karşı yükleyeceğiniz programlar ile maddi ve manevi kayıpları en az seviyeye indirebilirsiniz.

Güç Ayarlarını İyileştirin

Laptopları prize bağlı olarak kullanmak yorucu ve sıkıcı bir süreçtir dolayısıyla ilk başta önleminizi almalısınız. Ekran parlaklığını azaltabilir, uyku modunu açabilir ya da bilgisayarı kullanmadığınız anlarda uçak modunu etkin hale getirebilirsiniz.

Isı Hasarına Dikkat Edin

Laptoplar, masaüstü bilgisayarlardan daha dayanıksızdır dolayısıyla kir ve tozlara karşı düzenli bakımları yapmalısınız. Kir ve tozlar, laptopun yanlış kullanımı, fan kullanılmaması gibi sorunlar laptopun ısınmasına neden olur ve kullanım ömrü azalır.

Yorum Yap