Son 10 Yılda Çıkmış En İyi 10 PC Oyunu

 Son 10 Yılda Çıkmış En İyi 10 PC Oyunu
Okunuyor Son 10 Yılda Çıkmış En İyi 10 PC Oyunu

Son 10 Yılda Çıkmış En İyi 10 PC Oyunu

1980’lerden itibaren istikrarlı gelişimini sürdüren oyun sektörü son 10 yıllık süre içerisinde büyük bir gelişim gösterdi. Bilgisayar ve internetin yaygınlaşmasının bir sonucu olarak oyunlara olan talep arttı, yüksek talebin karşılığı olarak birçok oyun firması pazardaki pozisyonunu geliştirmek için farklı konseptlerde oyunlar çıkartarak müşteri deneyimlerini çeşitlendirdiler. Oyun piyasasının muazzam ölçüde büyüdüğü, rekabetin kızıştığı son 10 yılda çıkmış en iyi 10 PC oyununu sizler için derledik. Keyifli okumalar dileriz.

10) Batman : Arkham City (2011)

Rocksteady Studios tarafından geliştirilen Batman: Arkham City, Batman: Arkham Asylum’un yoğun, atmosferik temeline dayanıyor ve oyuncuları Gotham City’nin tüm haydutları, gangsterleri ve çılgın suçluları için yapılmış maksimum güvenlik “evi” olan Arkham City’ye gönderiyor. Oyun, yeni oynanış özellikleri ile oynanabilirliği arttırmakla beraber Batman ve DC evrenlerinden tanıdığımız “ünlü” villainları içinde barındırıyor.

9) Crysis 2 (2011)

Crytek tarafından geliştirilen Crysis 2, klasik “first-person-shooter” deneyiminin yanında zırhımızın verdiği bir takım özel güçler sayesinde oynanış deneyimini yukarılara taşıyor. Türk oyun camiasında özel bir yeri olan Crysis serisi, Türkçe dil desteği ile piyasaya sürüldü. Döneminin çok ilerisinde grafik detaylarıyla birlikte hala güncelliğini koruyan oyun, günümüz ekran kartlarını zorlamayı ihmal etmiyor.

8) Mass Effect 2 (2010)

Bioware tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayınlanan uzay temalı rol yapma oyunu olan Mass Effect 2, oyuncuya geniş ve tehlikeli bir oyun alanı sunuyor. Farklı gezegenlere, güneş sistemlerine seyehat edebildiğimiz oyunda hikaye anlatımı, rol yapma ve oynanış üst düzeyde tutulmuş. NPC’lerle diyaloglarımızda vereceğimiz cevaplar, takınacağımız tavırlar oyun hikayesini etkilemekte. Dikkatli ve tadını çıkartarak oynanması gereken bir oyun olarak listemizde yerini alıyor.

7) Bulletstorm (2011)

People Can Fly ve Epic Games’in ortak geliştirdiği, dağıtımını Electronic Arts’ın üstlendiği Bulletstorm farklı yetenek atışları, çılgın oynanış mekanikleriye benzersiz bir oyun. Her ne kadar ticari başarı yakalayamasa da 26. Yüz yılda geçen hikayesi, farklı silahları, aykırı ödüllendirme sistemiyle her oyun severin şans vermesi gereken bir oyun olarak listemize giriyor.

6) Dishonored (2012)

Arkane Studios tarafından geliştirilen ve Bethesda aracılığıyla dağıtımı yapılan oyun hastalığın hüküm sürdüğü karamsar bir atmosfere sahip olan Dunwall şehrinde geçmektedir. Suikast ve gizlilik oynanışı doruklarda yaşatan oyun farklı oynanış tarzlarıyla oynamanızı ya da özel bir kombinasyon yapmanıza olanak sağlamakta. Hem atmosfer hem oynanış olarak marjinal bir yapıya sahip olan oyun, hikaye kalitesini ve derinliğini de çıtanın üstünde tutmayı başarıyor.

5) Assassin’s Creed : Brotherhood (2011)

Ubisoft tarafından geliştirilen oyun bizi 16. Yüz yıl Roma’sına götürüyor. Geliştirilmiş oynanış mekanikleri, yeni suikastçı yetiştirme vb. ekstra özelliklerle Assassin’s Creed : II’den aldığı bayrağı ileri taşımaya başaran oyun, tarihte yer alan kişi, olay ve olgulardan söz etmekle kalmıyor bu maddeleri oyunun içine başarılı ve hikaye bütünlüğünü bozmayan hatta daha da iyileştiren bir şekilde ekliyor.

4) Red Dead Redemption 2 (2019)

Başarılı oyun firması Rockstar’ın başyapıtlarından olan RDR2, 1899 Amerika’sında geçiyor. Kovboy kültürünün sona erdiği, artık kanunlaşan ve hukuk devleti haline gelen Amerika’da Arthur Morgan ve çetesine yer yok. Grafikler, hikaye anlatımı, yapay zeka, fizik ve sayamadığım daha nice özellikleriyle RDR2 güncel teknolojinin tüm nimetlerinden fazlasıyla yararlanarak oyuncuları bir Western macerasına çıkarmakla kalmıyor, onları bu deneyimin bir parçası yapıyor.

3) Grand Theft Auto V (2015);

Bir başka Rockstar klasiği. Çıktığı günden bu yana hem multiplayer hem singleplayer olarak satış rekorları kıran oyun, başarısının hakkını sonuna kadar veriyor. Geniş bir oynanış deneyiminin yanı sıra canlı bir dünya vaat eden oyun, Los Angeles’ın kurgusallaştırılmış versiyonu olan Los Santos’ta geçiyor. Engin etkinlik içeriği, sürükleyici hikaye ve keyifli bir multiplayer oynanışı ile GTA V, adını efsaneler listesine yazdırmayı çoktan başardı.

2) The Elder Scrolls V : Skyrim (2011)

Bethesda tarafından geliştirilip dağıtılan açık dünya rol yapma oyunu olan TES : Skyrim, rol yapma oyunlarında bir devrim olarak karşımıza çıkıyor. Nordic atmosferi, dövüş mekanikleri, karakter gelişim seçenekleri, geliştirilmiş crafting yapısı,hikayesi, oyuncuya oyunu yönlendirme hakkını sonuna kadar tanıması, Skyrimi bir çok otorite tarafından gelmiş geçmiş en iyi oyunlardan biri olarak gösterilmesine vesile oluyor. Neredeyse 10 yıllık olmasına rağmen hala iddialı satış rakamlarına sahip ve hala azımsanmayacak bir kitle tarafından oynanıyor.

1) The Witcher 3 : Wild Hunt (2015)

 

Polonyalı CD Projekt Red tarafından geliştirilen The Witcher serisinin son oyunu, hem ticari olarak hem oynanış olarak ağabeylerinden aldığı bayrağı fersah fersah ileri taşıyor. Muazzam bir açık dünya rol yapma deneyimi sunan The Witcher 3, hikaye derinliğini oynanışla harmanlamayı başarıyor ve sadece bununla sınırlı kalmıyor, kaliteli ve tutarlı yan görevleri, detaylı alchemy ve crafting seçenekleri, karakter gelişimi, skill ağacı, combat mekanikleri ve sayamadığımız daha onlarca parametrede elit düzeyde kalmayı başarıyor. Genelde bu şekilde sükse yapan oyunların pahalı olması beklenirken The Witcher 3, 2 adet kaliteli ve eğlenceli DLC ile bedava sayılabilecek bir rakama satılıyor. Bunun yanı sıra Türkçe dil desteği sağlayarak bizlerin de kalbini kazanıyor.

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
 • Mirac
  Mirac
  ziyaretci
  1 sene önce

  Gta çok güzel bir oyun sizinde bu oyun hakkında bahsetmeniz benim içim çok iyi

  Cevapla
  2