Teknoloji Nedir? Teknolojinin Faydaları Nelerdir?

 Teknoloji Nedir? Teknolojinin Faydaları Nelerdir?
Okunuyor Teknoloji Nedir? Teknolojinin Faydaları Nelerdir?

TEKNOLOJİNİN İNSAN HAYATINDAKİ YERİ VE ÖNEMİ NEDİR?

 

Eski dönemlerde insanlar yaşayış biçimlerine göre değerlendirilir ve bu yönde gelişmelerin takipçisi olmuşlardır. Nitekim en basit hali ile ateşin daha keşfedilmediği zamanlarda insanlar soğuk ve de pişmemiş besinleri tüketmek zorunda kalıyorlardı. Bilakis ateşin keşfinden sonra insanlık tarihinde yaşayış biçimi başta olmak üzere birçok değişiklik karşımıza çıkar. Eskiden ya da bir diğer deyiş ile teknolojinin daha gelişmemiş zamanlarda insanların günlük hayat tabirleri daha çok iş, aş ve emek olurken teknolojinin de gelişimi ile beraber kolaylıklar silsilesi insan hayatında etkili olmuştur.

 

Teknoloji Nedir?

 

İnsan sosyal bir varlık olduğu için başta kendisini sonra da toplumu etkileyen davranışlarda bulunmaktadır. Bu sebeple teknolojinin toplum odaklı değil de günümüz koşullarında daha çok insanların kendi kendine yeten ölçüde geliştirilmiştir. Örnek olarak hayatımızda sıkça sosyal medya kullanıyoruz ve belli zaman sonra dışarı çıkmaya bile gerek duymuyoruz. Teknolojinin Faydaları tam da bu noktada ortaya çıkıyor. Esasen Teknoloji Nedir sorusu da bu noktada karşımıza çıkıyor. Peki teknoloji tam olarak nedir? Kısaca;

 

  • İnsan hayatının daha kolay hale gelmesine olanak sağlayan araç gereçler olarak nitelendirilebilir.
  • Hem manevi hem de maddi anlamda insanda değişiklik yaratan teknolojik olgular
  • Faydalarının yanında toplumsal ve sağlık alanında bazı temel zararlarının olması olarak da nitelendirilebilir.

Teknolojin Faydaları Nelerdir?

 

Teknolojinin ortaya çıkması, gelişmesi ve dolayısıyla bizlere fayda sağlaması da bir hayli zaman almıştır. Bu yönden Orta Çağ teknolojinin daha ilk zamanlarda belirlemesi ile karşımıza çıkıyor. Yeni Çağ ise insanların tamamen sanayi ve teknolojiye bağımlı hale geldikleri görülüyor. Teknolojinin Faydaları saymakla bitmeyen bir konudur. Esasen zararları da bulunur. Lakin genel anlamda bakıldığı takdirde günümüz koşullarında her türlü işlerimiz teknolojik aletlerin bizlere sağladıkları kolaylıklarla çözüme ulaşabiliyor. Dolayısıyla da teknoloji ne kadar zararlı ise bir o kadar da hayatımızda olumlu yönde etkisi olmuştur. En basitinden, telefonlar ile artık istediğimiz yerden istediğimiz kişi ile konuşabiliyor, mesajlaşabiliyor ve aynı zamanda canlı olarak görüşebiliyoruz. Bu açıdan bakıldığında hayatımızda hem manevi hem de maddi olanakların eskiye nazaran yükselmesi söz konusudur.

Sonuç olarak, teknoloji hayatımızda eskiden hayal diyebileceğimiz birçok konuyu hayatımıza sokmuş ve bizlerin yararlanması adına basit bir hal almıştır. Eskiden yapamayacağımız ve bin bir zahmetle uğraşacağımız işlerin şimdi tek tıkla hallolmasına vesile olmuştur. Aynı şekilde ev işleri başta olmak üzere, sanayi, fabrika ve diğer tüm alanlarda teknoloji ilerleme sağlamış ve aynı doğrultuda bunların da daha kolay hale gelmesine ve gelişmesine aracı olmuştur. Teknolojinin kısaca Faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Teknoloji insan hayatını eskiye nazaran etkili biçimde basit hale getirmiştir.
  • İnsanların konfor ve rahatlığını arttırmıştır.
  • Her anlamda her mecrada etkili olmuş ve insan hayatında belirleyici faktör haline gelmiştir.
  • Eskiden bin bir uğraşla yapabileceğimiz işleri teknoloji sayesinde şimdi saniyeler içerisinde yapabiliyoruz. Örnek olarak da uzakta yasayan bir kişi ile iletişime geçmek ya da uzaklara gitmek. Yolculuk yapmak
  • Teknolojiden önce sadece çevremizdeki insanları tanıtırken şimdi de dünyanın öbür ucunda olan biri ile tanıyabilir ve arkadaşlık kurabilirsiniz.
  • Teknolojik ilerlemeler insan hayatını, bakış açısını ve ufkunu genişletmiştir. Bunu da insanları eskisine nazaran daha fazla imkana sahip olmasını sağlaması ile başarmıştır.

Yukarıda da belirtildiği üzere Teknoloji kendi yararına kullanıldığı vakit aslında zararından çok yararları bulunmaktadır. Sonuç olarak Teknolojiyi hayatımıza gerektiği kadar sokmalı ve hayatımızdaki diğer öncelikleri de unutmamalıyız.

Daha fazlası için Technomin Haberler

Yorum Yap