The Elder Scrolls Online Değerlendirmesi

 The Elder Scrolls Online Değerlendirmesi
Okunuyor The Elder Scrolls Online Değerlendirmesi

Dönemimizin genel metası olarak hızlı tüketim şüphesiz ki oyun piyasasını da etkiledi. Eskiden çeşit çeşit MMORPG oyununun on binlerce oyuncusu varken günümüzde bu oyunların sayısı rağbet azlığından dolayı bir hayli azaldı. Oyun piyasasının gelişmesi, oyunların, bilgisayarların ve konsolların yaygınlaşmasının bir sonucu olarak bu oyun türünün de ilerlemesi gerektiğini düşündüyseniz aslında pek de haklı olmayabilirsiniz. Bu tarz yapımlar artık MOBA, Battleroyale vb. türlerle yarışamıyor. Günümüz oyuncuları daha hızlı tüketilen, aksiyon ve sonuç odaklı oyunları daha çok tercih ediyor. Bunu şu şekilde örneklendirelim; çok yoğun ve yorucu bir iş gününün ardından eve geldiniz ve kendinize ayıracak 1 saat buldunuz. Bu 1 saati her saniyesi aksiyonla geçen bir battle royale oyunu oynayarak mı değerlendirirdiniz yoksa craft için gereken 10 eşyadan 3.sünü bulabilmek için haritada boydan boya dolaşmak mı? Bir çoğumuzun cevabı battle royale olacaktır. Ancak şimdilik bu varsayımları bir kenara bırakalım ve The Elder Scrolls Online’nın satın alınmaya değer olup olmadığını inceleyelim.

Skyrim’in Devamı Değil

Baştan uyarımızı yapalım. Bu oyun The Elder Scrolls : Skyrim’in devamı, öncesi, sonrası, ek paketi vb. değil. Hatta bu oyunun Skyrim ile pek bi alakası yok desek yanlış olmaz. Yani amacınız Skyrim deneyimini bir kez daha yaşamak ise bu oyun pek size hitap etmeyebilir. The Elder Scrolls Online ,Skyrim ile aynı evreni paylaşan, çok oyunculu bir rol yapma oyunudur.  Oynanış, mekanikler tamamen farklıdır. Satın almadan önce beklentileri optimize etmek bizce önemli.

Devasa Bir Dungeon Deneyimi

PC, PS4 ve XBOX olmak üzere 3 farklı platformda da oynayabileceğiniz The Elder Scrolls Online’nın en öne çıkan özelliği dungeon deneyimleri desek yanılmayız. Sayısız dungeonlar, triallar, açık dünya eventları sizleri bekliyor. Oyunun içerisindeki “Dungeon Finder” özelliğiyle girmek istediğiniz dungeonı seçebilir ya da rastgele bir dungeon için sıraya girebilirsiniz. Sistem, rolünüze göre sizi diğer takım arkadaşlarınızla buluşturup ilgili dungeona teleportluyor. Triallar, daha zor ve daha çok oyuncu gerektirdiği için bu özelliği triallarda kullanamıyorsunuz. Ama üzülmeyin, oyunda sizlere yardımcı olacak, sizi takımına davet edecek bir sürü oyuncu var. The Elder Scrolls Online’nın topluluk kalitesi  ve mevcut oyuncu sayısı oldukça tatmin edici.

Dungeon oynanış videosu :

PvP Deneyimi ve Kalitesi

PvP deneyimi bu oyunda ikiye ayrılmış durumda, bunlar :

    • Cyrodiil : Oyunun başında seçtiğimiz birlik için klasik bir kale kuşatması ve savunması yaptığımız PvP haritası. Harita, oldukça büyük ve kuşatılmayı bekleyen bir sürü kale var. Her ne kadar parti zorunluluğu olmasa da bireysel oyuncuların çok etkili olduğu bir mod değil. Alliance Point kazanmak istiyorsanız mutlaka 10+ kişiden oluşan bir parti ile hareket etmeniz gerekmektedir.
    • Battlegrounds : 4 kişilik 3 takımın birbirleriyle ufak bir haritada ve farklı amaçlar için mücadele ettiği bir oyun modu. Girebilmek için dungeon finder üzerinden sıraya girilmesi gerekiyor. Deathmatch modu olmasına rağmen her oyun deathmatch olmayabiliyor.

Bunların dışında istediğiniz haritada istediğiniz oyuncuyla duello atabiliyorsunuz. Ancak altını çizmek gerekir ki, The Elder Scrolls Online maalesef PvP severleri biraz hayal kırıklığına uğratabilir. Her ne kadar PvP modlarında çeşitlilik tatmin edici olsa da zaman zaman kendini gösteren server sorunları bu deneyimi zedeleyebiliyor. Ayrıca belirtelim, Cyrodiil’de özellikle dolu olduğu saatlerde işlemcinizi çok yoran ve performans düşüklüğüne sebebiyet verecek durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu oyun için iyi bir işlemciniz olmasını öneririz ya da geçici bir çözüm olarak işlemcinizi overclock edebilirsiniz.

PvP oynanış videosu :

Singleplayer ve Questler

The Elder Scrolls Online, çok oyunculu yapısı dışında tek oyunculu yapısıyla da dikkat çekiyor. Oyunun kendi ana hikayesinin yanında seçtiğiniz birliğin ana hikayesi ve her haritanın ayrı ayrı oynanabilen bir quest line‘ı oluyor. Oyun, görev yapmaktan sıkılmam diyenleri oldukça tatmin edebilecek bir yapıya sahip. Sonundaki “Online” ibaresinden bağımsız olarak bu oyunu hiç bir gerçek oyuncuyla etkileşime geçmeden bir singleplayer oyunmuş gibi oynayabilirsiniz.

DLC’ler ve Expansion Packler

Her yıl bir yenisi eklenen expansion packler oyuncuları güncel ve aktif tutmayı başarıyor. Her expansion pack ile beraber yeni bir harita, quest line ve yeni dungeonlar getiren oyun bu konuda kullanıcılarına cömert davranıyor. Ancak şunu belirtmeliyiz ki, bazı eşya setleri yalnızca expansion pack ya da DLC’lerle gelen dungeonlardan edinilebiliyor. Bazı kesimler Zenimax‘in bu tutumunu oyunu P2W(Pay-To-Win) olmaya itmekle suçluyor.

Sonuç

Bazılarınca çok uzun, pahalı ve kendini tekrar eden olmakla itham edilse de The Elder Scrolls Online sunduğu görev ağı, dungeonları, geniş mapleri ve kaliteli topluluğuyla denenmeye değer bir oyun. Kafa dengi insanlarla olduğunuz sürece oldukça keyifli, zorlu dungeonlarıyla kendinizi kanıtlayıp arkadaşlarınızla yarışabileceğiniz engin bir PvE deneyiminin yanında mensubu olduğunuz klanla başarıdan başarıya koşabileceğiniz, kaleleri kuşatıp kontrolü ele geçireceğiniz bir PvP deneyimi sizleri bekliyor.

Yorum Yap