Videolarınız Önerilenlere Daha Fazla Çıkacak !

 Videolarınız Önerilenlere Daha Fazla Çıkacak !
Okunuyor Videolarınız Önerilenlere Daha Fazla Çıkacak !

“Kitleyi Elde Tutma” oranınızı arttırarak, videolarınızın önerilenlere daha fazla çıkabileceğini biliyor muydunuz?  YouTube Rehber olarak bu makalemizde kitleyi elde tutma oranını nasıl arttırırız ? Kitleyi elde tutma oranı kaç olmalıdır ? Sorularınıza birer yanıt niteliğinde olacaktır.

Kitleyi Elde Tutma Nedir?

Kitleyi elde tutma istatistiği size, videolarınızı görüntüleyen ve terk eden izleyicilerin yüzdesini gösterir. YouTube kitleyi elde tutma istatistiği yüksek olan videoları arama ve önerilenlerde öne çıkarır ve bu sayede izlenme ve takipçi kazanmanıza fayda sağlar. Bunun nedeni ise videolarınızın izleyicilerin ilgisini çekebilecek ve YouTube’a daha çok view time yani izlenme süresi kazandırmanızdan kaynaklıdır.

Aslına bakacak olursanız kitleyi elde tutma istatistiği sıradaki video ve videolarınız için stratejiniz konusunda da sizi bilgilendirir. Zira videonuzun en çok dikkat çeken kısımları, bir sonraki videonuzda işleyebileceğiniz konulara dönüşebilir. Aynı zamanda etkileşimin düştüğü, izleyicilerin videonuzdan çıkış yaptığı noktaları inceleyerek, izleyicilerinizi neyin sıktığını bulabilirsiniz.

Bu arada YouTube’un kitleyi elde tutma raporunda iki farklı grafiğin yer aldığını belirtelim. Mutlak kitleyi elde tutma ve göreli kitleyi elde tutma olarak ayrılan bu verilerden ilki; videonuzun izleyicileri tutmakta ne kadar iyi olduğunu gösterirken, diğeri aynı uzunluktaki tüm YouTube videolarına karşın tek bir videonuzun izleyicileri tutmakta ne kadar iyi olduğunu gösterir.

Kitleyi Elde Tutma Oranı Kaç Olmalıdır?

Bu bölümde ortalama izlenme süreniz %0-20 arasında değişiyorsa Youtube için kötü bir kanal sayılıyorsunuz demektir ve videolarınızı az önerir. Eğer %20-50 arasında değişiyorsa Youtube için orta derece bir kanalsınız demektir ve videolarınızı orta derecede önermeye başlar. Eğer bu yüzde 50’den fazlaysa Youtube’un gözünde değerli bir kanalsınız,tebrikler. Videolarınız bolca önerilmeye başlamıştır bile.

Kitleyi Elde Tutma Oranı Nasıl Arttırılır?

Kitleyi elde tutma oranını arttırmak için daha ilgi çekici, insanların sıkılmadan izleyebileceği içerikler üretmelisiniz. Ufak tefek düzenlemelerle (ses efekti,görsel efekt vb.) kitlenizi videonuz da çok daha uzun sürelerce tutabilirsiniz. Örneğin fotoğraflar geçişlerinde ses efekti ve görsel efekt kullanırsanız, insanların gözü dalacak ve videolarınızı daha uzun süre izleyeceklerdir. Bu sayede kitleyi elde tutma oranınız artacak ve izlenmeleriniz bir hayli artacaktır.

[tavsiye_yazi baslik=”Kanal Takip ile Aboneleriniz Artsın !” link=”https://technomin.com/kanal-takip-ile-aboneleriniz-artsin/”]

Yorum Yap