Yazılım Türleri Nelerdir?

 Yazılım Türleri Nelerdir?
Okunuyor Yazılım Türleri Nelerdir?

Kullanılan elektronik aletlerin verilen işi tamamlayabilmesi için oluşturulan komut dizilimine yazılım denir. Dijital elementlerin birbiriyle bağlantı halinde olmasını sağlar, kullanıcılar zamandan tasarruf eder ve iş yükü azalır. Yazılım türleri ise komutların düzgün ve doğru bir şekilde iletilebilmesi için belirlenmiştir.

Yazılım Türleri

Üç ana başlık altında toplanan yazılım türleri farklı işlevlere sahiptir ve her tür kendi içinde bağımsız özellikler ile üretilmiştir.

• Sistem Yazılımları: Bilgisayara bağlanan donanımların verimli bir şekilde çalışmasını sağlar ve görevlerini belirler. Sistem yazılımları sayesinde donanımlardan alınan veriler bilgisayara, bilgisayardan alınan komutlar ise donanıma iletilir. Bilgisayar sistemlerinin sorunsuz çalışabilmesi için sistem yazılımları gerekir. Kullanıcılar diledikleri takdirde ek yazılımlar yükleyebilir, anti virüs yazılımları ya da ses yükseltme yazılımları ile pratik bir bilgisayar kullanımı mümkündür.

• Uygulama Yazılımları: Muhasebe tutmak için kullanılan programlar ya da oyunlar işletim sistemi sayesinde çalıştırılır ve kullanıcıların komutlarına bağlıdır. MS Office ya da photoshop programları da bu yazılım türü ile çalıştırılır.

• Çevirici Yazılımlar: Yazılım dili arasında fark oluştuğunda çeviri yazılımlar kullanılır. Bazı programların dilleri birbirini desteklemediği takdirde çevirici yazılımlar sayesinde düzenlemeler yapılır. Çevirici yazılımlar iş amaçlı ya da casusluk niyeti ile de kullanılabilmektedir.

Kullanım Haklarına Göre Yazılım Türleri: Demo yazılım, lisanslı yazılım, ücretsiz yazılım ya da beta yazılımlar ile kullanıcılara farklı imkanlar sunulur. Bu dört yazılım türü de kullanım süresi ve özelliklerine göre değişim gösterir.

Yorum Yap