YouTube Adsense Kayıt İlişkilendirme Nasıl Yapılır?

 YouTube Adsense Kayıt İlişkilendirme Nasıl Yapılır?
Okunuyor YouTube Adsense Kayıt İlişkilendirme Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar, bildiğimiz üzere Adsense kullanarak, aldığımız reklam kodları ile web sayfalarımızda reklam verip kazanç sağlayabiliyoruz. Bu olayı YouTube kanalımızdaki videolar içinde uygulayarak, videolarımızdan adsense üzerindende kazanç sağlayabiliriz. Anlatıma geçelim.

Youtube kanalımızda öncelikle para kazanma seçeneğimizin aktif olması gerekiyor. İçerik oluşturucu stüdyomuzda, Kanal bölümü altındaki Para kazanma seçeneğine tıklayıp açılan bölümde “Para Kazanmayı etkinleştir” butonuna tıklıyoruz. Açılacak pencerede sözleşmeyi kabul ederek, para kazanmayı etkin hale getiriyoruz. Sizin zaten etkinse diğer aşamaya geçebilirsiniz.

pk

Kanalımızın içerik oluşturucu stüdyosunda, Kanal bölümündeki para kazanma penceresinde para kazanmayı aktif ettikten sonra aşağıda çıkan seçeneklerden, “ödemem nasıl yapılacak” seçeneğine tıklıyoruz. Aşağıya açılacak yazıda ise “Adsense hesabını ilişkilendirme” bağlantısına tıklıyoruz. Sonrasında açılacak bölümde aşağıda bulunacak sonraki butonuna basıyoruz.

pk2

Açılan yerde eğer youtube kanalınızın bulunduğu google hesabınızla adsense’ye giriş yapmanızı veya kayıt olmanızı yada farklı bir google hesabı ile adsense kaydı yapmanızı soruyor. Benim önerim mevcut olan değil, farklı bir google hesabı ile adsense hesabınızı açmanız veya ilişkilendirmeniz. Çünkü Youtube kanalınızın olduğu hesabınız, kanaldaki videolarda olabilecek, telif hakkı, aykırı içerik vb. nedenlerden dolayı kapatılırsa adsense hesabınızda kapanır mevcut kalan ödemenizi alamazsınız. Youtube kanalımızla ilişkilendireceğimiz adsense hesabımız farklı bir google hesabında olduğunda bu kapanma olayından adsense kazançlarımız etkilenmez. Aşağıdaki gibi “Başka bir hesap oluşturun” butonuna tıkladıktan sonra, karşımıza gelecek “Oturum aç“, “Hesap oluştur” butonlarından birini kullanarak adsense hesabımızın olacağı google hesabımızı seçelim. Az önce dediğim gibi, Youtube kanalımızın olduğu hesap ile adsense’nin bulunacağı hesap aynı hesap olmamalı.

pk3

Farklı bir google hesabı ile giriş yaptıktan sonra açılacak bölümde, içerik dili seçmemizi istiyor. Bunu İngilizce olarak bırakıp “İlişkilendirmeyi Kabul Et” butonuna basabiliriz.

[tavsiye_yazi baslik=”YouTube İzleyicilerinizi YouTube Abonesine Dönüştürmenin 8 Yolu” link=”https://technomin.com/youtube-izleyicilerinizi-youtube-abonesine-donusturmenin-8-yolu/”]

pk4

Açılan Form’u kendimize göre dolduruyoruz. Ülke veya bölgeyi Türkiye olarak seçebilirsiniz. Hesap türü Bireysel olarak kalsın. Alacaklı adı, sizin adsense üzerinden kazandığınız parayı çekmek için kullanacağınız banka hesabı sahibinin isim soy ismi ile birebir eşleşmeli. Telefon, adres bilgilerinide kendinize göre doldurun. Yalnız bu form’u doldururken dikkat edin ve Türkçe karakter kullanmayın. Bu sıkıntılara yol açabilir. “ı,ü,ğ,ö,ş” gibi karakterleri kullanmıyoruz. Büyük “İ” harfide kullanmıyoruz. bildiğimiz gibi ingilizcede büyük İ değil I kullanılıyor. Formu doldurduktan sonra başvurumuzu gönderiyoruz. Bir sonraki adımda bizden girdiğimiz telefon numaramızı doğrulamamızı isteyecek. Telefonumuza gelecek sms ile onayı gerçekleştiriyoruz.

pk5

Bizi Youtubeye tekrar yönlendiriyor ve başvurumuzun durumu ile 1 hafta içerisinde e-posta alacağımızı bildiriyor. 1 hafta diyor fakat Maksimum 24 saat içerisinde adsense hesabımızı onaylayıp bize geri bildirimde bulunuyorlar.

 

Son olarak İçerik oluşturucu stüdyomuzda, kanal bölümü altındaki yükleme varsayılanları seçeneğine tıklıyoruz ve açılan yerde “Reklamlardan para kazan” seçeneğinin tik işaretli olmasını sağlıyoruz. Böylece yüklediğimiz videolardan adsense üzerindende para kazanabiliyoruz.

pk7

Kaynak: https://forum.shiftdelete.net/threads/youtube-ve-adsense-iliskilendirme-resimli-anlatim.434945/

 

Yorum Yap