Youtube Gelişim Rehberi (Temel Bilgiler)

 Youtube Gelişim Rehberi (Temel Bilgiler)
Okunuyor Youtube Gelişim Rehberi (Temel Bilgiler)

Merhaba, bu makalemizde sizlere YouTube ile ilgili temel bilgiler hakkında bir yazı hazırladık. Bu temel YouTube gelişim rehberi sayesinde videolarınız izlenmesi bir tık daha artacaktır. Her geçen günkü paylaşılan makale seviyesi artarak gitmektedir. Sitemizi devamlı takip edecek olursanız, en sonunda çok güçlü bir kanala sahip olabilirsiniz. Neyse, detaylarda fazla boğulmadan konumuza geçiş yapalım.

YouTube Videosunun Geçtiği Süreçler

1- Başlık

Başlık ve açıklama YouTube’un gözünde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Videonuzun tıklanmasını sağlayacak en önemli etkenlerden biri olan başlık, olabildiğince dikkat çekici olmalıdır. Gelin, insanların yaptığı bir arama ile önüne çıkan yüzlerce videonun içinden sizin videonuza tıklaması için ufak ama etkili bir taktik vereyim. Click Bait başlık koymalısınız. Örneğin GTA 5 videosu çektiğinizi varsayalım. Videonuzda “GTA5 Oynuyoruz-Bölüm 1” gibi bir başlık tercih etmek yerine, “GECE KLUBÜNE GİTTİM(Gta 5 Videoları)” şeklinde koymanız insanların dikkatini videonuzun üstüne çekecek ve tık almanızı sağlayacaktır.

Başlık hakkında daha detaylı anlatım için tavsiye yazıya göz atabilirsiniz.

[tavsiye_yazi baslik=”Click Bait Başlık Nasıl Seçilmeli ?” link=”https://technomin.com/click-bait-baslik-nedir-tik-tuzagi-nedir/”]

2- Açıklama

Videonun hemen altında yer alan açıklama kısmı ise 2.en önemli etkenlerden birisidir. Açıklama kısmında yazılı olan ilk 140 harf videonuzla alakalı olmalıdır. Çünkü YouTube algoritmasına ilk 140 harf SEO görevi görmektedir. İnsanlar YouTube’da kelime ile arama yaptığında ilk olarak kullanıcının aradığı kelimenin açıklama kısmında ki ilk 140 karakterde bulunup bulunmadığına bakılır. Daha sonra etiket kısmına bakılır ve videolar ona göre listelenir.

3-Etiket

YouTube video etiketleri de diğer en önemli faktörlerden birisidir. Etiketleriniz kesinlikle video ile alakalı olmalıdır. Asla, video daha çok izlensin diye farklı, gündemden veya popüler olan etiketleri koymayın. Koyarsanız izlenme alırsınız fakat videoya konuyla ilgisi olmayan bir etiket aracılığıyla giriş yapan izleyiciler videonun aradığı konuyla ilgisi olmadığını gördüğü gibi videonuzdan çıkacaktır. Buda kanalınızın video izlenme süresini bir hayli düşürecektir. Video izlenme süresi düştüğünde de kanalınız ve videolarınız daha az önerilmeye başlayacaktır. 3-5 kişi daha fazla izlesin diye koyduğunuz etiketin nelere etki yarattığını gördüğünüze göre, umarım bu hatayı yapıyorsanız bir daha yapmazsınız. Videonuz için en doğru ve en çok arama hacmine sahip olan anahtar kelimeleri bulmak için sizleri “Youtube Etiket Bulma” sayfasına yönlendireceğim.

Bu sitede arama kısmına “gta5 online oyun” yazdığımızda 43 adet etiket önerdi. Bu etiketleri videonuzda kullandığınız taktirde daha hızlı bir şekilde önerilenlere çıktığını ve daha çok izlenme aldığınızı fark edeceksiniz. Unutmadan söyleyeyim sadece videonuzla ilgili olan etiketleri seçip videonuza etiket olarak girin ayrıca video başlığını birebir olarak kopyalayıp etiketlere koymayı da unutmayın.

4-Thumbnail(Küçük Resim)

Thumbnail yani küçük resim ise videonun izlenmesinde önem taşıyan diğer etkenlerden biridir. Küçük resim için videolarınıza özel bir taslak hazırlamanızı öneririm. Photoshop yardımıyla 1280px x 720px boyutlarında her videoda kullanabileceğiniz herhangi bir yerinde kanalınızın özel logosu olan bir psd dosyası hazırlayabilirsiniz. Bu sayede işi biraz daha pratikleştirmiş ve profesyonellik katmış olursunuz.Videolarınız küçük pazarlama posterleri gibi olduğu için küçük resimler çok önemlidir.Her izleyici başlığınızı okumaz. Videonuzu en iyi yansıtacak bir resmi seçin.

[tavsiye_yazi baslik=”Zirveye Çıkmak İçin 2 Altın Kural” link=”https://technomin.com/youtubeda-zirveye-cikmak-icin-2-altin-kural/”]

Yorum Yap