YouTube Kanalı Nasıl Açılır? İlk Kanal Ayarları Nasıl Olmalı?

 YouTube Kanalı Nasıl Açılır? İlk Kanal Ayarları Nasıl Olmalı?
Okunuyor YouTube Kanalı Nasıl Açılır? İlk Kanal Ayarları Nasıl Olmalı?

Youtube’da para kazanmak ve kanalınızı geliştirmek için atmanız gereken ilk adımdan başlayalım. Belki bu Youtube Kanal Açmak makalesi basit ve kolay olacak fakat her makalede seviye bir tık daha artıp, bilgilerinizi bir tık daha geliştireceksiniz. Fazla uzatmadan Youtube Kanalı Nasıl Açılır? adlı konumuza başlayalım.

Aslında Youtube kanalı açmak düşünülenden daha kolaydır. Hiçbir şekilde ücret ödenmemektedir. Gerekli olan tek şey Google hesabıdır. Youtube hesabına Google hesabınız ile giriş yaptıktan sonra kanalınızın olması gereken bir işlem ( video yorum atma, video yükleme, oynatma listesi ekle vb.) yapınız. Bunun sonucunuzda karşınıza Youtube kanal oluştur penceresi çıkacaktır. Bu pencerede ad, soyad, kanal ismi, fotoğraf vs bilgileri doldurup onaylayınız.

Youtube kanalı açmak bu kadar basit. İçerik stüdyosu kullanarak videonuzun gelişimini takip edebilirsiniz. Bütün işlemler kontrol panelinden yapılmaktadır. Kontrol panelinde bulunanlar şunlardır;

  • Yenilikler
  • İpuçları
  • Videolar
  • Analtics (video izlenme süresi – görüntülenme vs. analizler)
  • Yorumlar

Youtube Kanalı Açarken Rakipleri Analiz Edin

Youtube kanal nasıl açılır sorusunun yanıtlarını bu şekilde paylaştık. Fakat kanal açarken dikkate almanız gereken en önemli husus ise rakiplerdir. Üreteceğiniz videoların izlenme sayısını öngörebilmek için rakiplerinizi analiz yapmanız lazım. Analiz yaptıktan sonra içerik üretmeye başlarsanız daha hızlı bir şekilde popülerliğe adım atabilir ve kazanç sağlayabilirsiniz.

YouTube Kanalı Nasıl Açılır? (Videolu Anlatım)

YouTube Kanalı Nasıl Açılır? (Resimli Anlatım)

1- Google Hesabıyla Oturum Açmak

İlk yapmanız gereken bir Google hesabıyla Youtube oturumu açmak. Hesabınızın “Ayarlar” kısımına gidip “Yeni bir kanal oluştur”u tıklayın.

 

Tıklayıp karşılaştığınız ekranda kanalın varsayılan adı, adınız ve soyadınız olacaktır. Kanalınıza farklı bir isim vermek isterseniz. “Bir işletme adını veya başka bir adı kullanın” seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Bu durumda sizden bir marka hesabı oluşturmanız istenecektir. Bir kanal ismi belirleyip, onayladıktan sonra kanal kurulumu gerçekleşecektir. Marka hesabı sayesinde kanalınıza bir veya birden daha fazla kişinin yönetici, editör, istatistik yöneticisi olarak erişimine olanak sağlanmış olacaktır. Birden fazla kişiyle birlikte yardımlaşarak bir kanalı büyütmek gerçekten muhteşem bir özellik.

2- Kanalınıza Profil Fotoğrafı Koyma

Kanalı açtığımıza göre sırada izleyicilerin daha çok dikkatini çekmesi için güzel bir profil fotoğrafı seçerek, Youtube profil fotoğrafımızı güncellemek var. İlk olarak sağ üstten profilinize tıklayıp, içerik stüdyosunun hemen yanında bulunan ayarlar logosuna giriş yapıyoruz.

Açılan sayfada hemen profil adımızın yanında bulunan Google’da düzenleyin yazısına tıklıyoruz. Yeni sekmede Google’da değiştirmek üzere Hakkımda sayfasına yönlendirecektir. Faremizi profil fotoğrafının üstüne getirdiğimizde bir fotoğraf makinesi simgesi çıkacaktır, ona da tıklıyoruz. Açılan sayfadan fotoğraf yükle butonuna basıp hangi fotoğrafı profil fotoğrafı yapacaksak dosya konumunu seçip işaretliyoruz ve altta yazan “aç” butonuna tıklıyoruz. Daha sonra ölçek veya kırpma ayarını istediğiniz gibi ayarlayıp, üstte bulunan bitti butonuna basıyoruz.

Ve Youtube profilinize yeniden giriş yaptığınızda profil fotoğrafının değiştirme işleminin başarıyla sonuçlandığını göreceksiniz..

Yorum Yap