YouTube Kanalınızı Büyütmek İçin 4 İpucu (Bölüm 2)

 YouTube Kanalınızı Büyütmek İçin 4 İpucu (Bölüm 2)
Okunuyor YouTube Kanalınızı Büyütmek İçin 4 İpucu (Bölüm 2)

Algoritmaya uygun YouTube içeriği üretmek ister misiniz? İzleyicileri nasıl etkileyeceğini mi merak ediyorsunuz? Bu makalede, video yapımı sürecinin her aşamasında YouTube video içeriğinizi optimize etmek için 4 ipucunu sizlerle paylaştık. Makalenin 1.Bölümüne gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

1- Bitiş Ekranı Belirleyin

Bitiş ekranları, başka bir videoya, oynatma listesine, kanala, web sayfasına bağlanan veya birinden kanalınıza abone olmasını isteyen etkileşimli öneri kutucuklarıdır. Özellik adından da anlaşılacağı gibi, kutucukları yalnızca videonuzun son 20 saniyesinde ekleyebilirsiniz. Bu nedenle kutucukların nerede görüneceğini planlamanız gerekir. Youtube Rehber olarak bizim önerdiğimiz seçenek  4 köşeye gelecek şekilde ekranı kaplayan kutucuk düzenidir. Bu kutucukların olduğu sırada videonun devam etmesi ise izleyiciyi oyalamaya devam edecektir.

2- Sıkıcı Anlatımlardan Kaçının

Uzun duraklamalar(eeee,ıııı vs.), bir konudan diğerine sıçramak veya sadece sıkıcı olmak insanların daha ilginç şeyler için önerilen videolara bakmaya başlamasına yani sizin videonuzu terk etmesine neden olabilir. Konudan saparsanız, görsel olarak veya bir hikaye ile süslemeyi kesinlikle unutmayın. İzleyicilerinize başka videoya tıklamaları için bir neden vermeyin. İzleyicilerin dikkatini dağıtmaktan kaçmak, videolarınızı hızlı ve çekici tutmak için bir sahneden diğer sahneye hızlıca geçiş yapan bir efekt koyabilirsiniz. Kesikler oluşturmak için birden fazla kamerayla çekim yapmanız gerekmez. Temel video düzenleyicilerin yardımıyla geçiş efektlerini kullanabilirsiniz.

3- Dikkat Çekici Küçük Resim(Thumbnail) Kullanın

Kadına Motor Çarptı

Thumbnail yani küçük resim ise videonun izlenmesinde önem taşıyan diğer etkenlerden biridir. Küçük resim için videolarınıza özel bir taslak hazırlamanızı öneririm. Photoshop yardımıyla 1280px x 720px boyutlarında her videoda kullanabileceğiniz herhangi bir yerinde kanalınızın özel logosu olan bir psd dosyası hazırlayabilirsiniz. Bu sayede işi biraz daha pratikleştirmiş ve profesyonellik katmış olursunuz.Videolarınız küçük pazarlama posterleri gibi olduğu için küçük resimler çok önemlidir.Her izleyici başlığınızı okumaz. Videonuzu en iyi yansıtacak bir resmi seçin.

4- Analytics’e Göre Video Hazırlayın

Hangi videoların daha çok görüntülenme aldığını ve görüntülenme başına en fazla abone dönüşümünü elde ettiğini bulmak için kanalınızın Analytics’ine derinlemesine dalın. Hangi videoların sizin büyümeniz için daha çok katkı sağlayacağını tespit edin. Sonra ona benzer daha fazla video yapın. En yüksek dönüşüm sağlayan videolarınızı Creator Studio’da bulmak için Analytics’e gidin, Aboneler’i ve ardından YouTube İzleme Sayfası’nı tıklayın. Beliren listede en çok abonenin hangi videoyu çektiğini görün. Daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız, abone sayısını her video için toplam görüntüleme sayısına bölerek abone oranını elde edebilirsiniz.

Yorum Yap